מי מקדם ויכוח אידיאולוגי היפוטתי כוויכוח עכשווי בוער?

תיהיה דעתינו על כך אשר תיהיה, רוב הציונים, כלומר רוב הישראלים היהודים, מתחלקים כיום באופן סמוי; מתחלקים לפי נטייתם לו ידחפו אותם עם הגב לקיר וידרשו מהם לבחור – מדינה יהודית או דמוקרטית? במה יבחרו אז? זו שאלה היפוטית שלה אמורות – כך אטען – להיות השלכות מעטות יחסית על המצב הנוכחי. בינתיים חיים רוב הישראלים את המתח הזה יחסית בשלום – מוכנים קצת לפגוע בדמוקרטיה או כיביכול קצת לפגוע ב"יהודית" [כי מה זה "יהודית" זו סוגיה עם ריבוי הגדרות אף יותר מאשר מה זו דמוקרטיה] ולשמור על הקונסטרוקציה המתוחה.
גם ברמה של כרסום איטי – בדמוקרטיה או באופי היהודי – רוב המתחים הם מדומים. האם מדינה עם רוב יהודי שלא תפלה ערבים בחלוקת קרקעות תיהיה פחות יהודית? ואולי שמא יותר יהודית? מה שבטוח שהיא תיהיה פחות מיושרת עם עקרונות חוקתיים דמוקרטיים.
למעשה כל עוד יש במדינה דמוקרטית רוב לקבוצה לאומית X היא ממילא תיהיה מדינה בצביון X, בין אם היא תגדיר זאת רשמית או לאוו, בין אם היא תפלה את אזרחיה שאינם נמנים על קבוצה X או דווקא תנהג בהם בשיוויון אזרחי ואף פוליטי מלא [כולל זכות להגדרה עצמית של מיעוטים]. הצביון האיקסי של המדינה בכל מקרה לא יכול להפגע – כי באופן דמוקרטי הסמלים, החגים, הטקסים ושאר היבטי החיים שייבחרו יהיו בעיקר בצביון X. ברגע שקבוצה X תהפוך למיעוט יקרה אחד מן השניים – או שזו לא תיהיה יותר מדינה בעלת צביון X או שזו לא תיהיה יותר מדינה דמוקרטית.
אבל במדינה בעלת רוב מוחץ של יהודים [בגבולות 48'] אין כל צורך בהכרעה הזו כיום. הסוגייה הזו היא היפוטתית לחלוטין. אז למי יש אינטרס להציג סוגייה היפוטית משיעור חברה לסוגייה בוערת ועכשווית? למי יש אינטרס להפוך זאת לשאלה מסוג "את מי אתה אוהב יותר, את אימא או את אבא"? למי יש אינטרס להציג את מי שלא מוכנים לפגוע בדמוקרטיה כרוצים לפגוע ביהודיות של המדינה? שמא למי שרוצים לשנות את המאזן הדמוגרפי ע"י סיפוח הגדה לישראל? אולי למי שרוצים להוקיע פעילי וארגוני זכויות אדם כאנטי-ציונים או בוגדים באמצעות מבחן היפוטתי?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s