האם אקטיביסטים בשמאל מעודדים עוינות וטרור בקרב פלסטינים?

האם אקטיביסטים בשמאל מעודדים עוינות וטרור בקרב פלסטינים?
אני נשאל שאלה זאת – או מואשם בקביעה כי כך הדברים – לא פעם. אכן, מבחינת הרבה אנשים בישראל השמאל האקטיביסטי נתפש כמעודד עוינות ואף מגמות של טרור בקרב הפלסטינים בשטחים.
בגדול אני חושב שזה קשקוש: ראשית כי הפלסטינים לא צריכים אף שמאלן ישראלי בשביל לפתח את אסטרטגיות הפעולה [הלגיטימיות והלא-לגיטימיות] או את השקפות העולם שלהם. שנית כי רוב מוחלט של האקטיבסטיות\ים שאני מכיר מקדמים צורות פעולה, שיח ורעיונות הרחוקים מהשנאה והטרור והמקדמים תפישות אזרחיות ופוליטיות של מאבק.


בשולי השוליים של הקהילה האקטיביסטית ישנה בעייה. הבעייה קשורה לנראטיבים של מאבק טוטאלי, נראטיבים של טובים ורעים מוחלטים, לעיתים אפילו מהותניים [וגם אם לא במפורש אז במרומז, במובלע]. נראטיבים כאלו, הנובעים לרוב מהגרסאות הוולגריות והפשטניות של התיאוריה הפוסט-קולוניאלית ו\או המרקסיסטית, רואים את הצד החלש [הפלסטינים] כטוב היולי, טוב מעבר לניסיון ולהכרה, טוב ממהותו. בהתאמה את הצד החזק [הישראלים\המתנחלים\ההגמוניה האשכנזית] הם רואים כצד פגום מוסרית, רע או אף מרושע ממהותו [ע"ע הטמטמת הפוסט-קולוניאלית].


חיזוק של הלך המחשבה הזה מרחיק אותנו מפתרונות, מרחיק אותנו מלראות מערכות ודינמיקות מבניות שמתדלקות את הסכסוך; מרחיק אותנו מלראות דינמיקות ומבנים במסגרתם צד אחד מתדלק ומבנה את העמדות, התפקידים והזהויות של הצד השני ולהפך [וכן, זה קורה גם במערכת של יחסי כוח בלתי-שיוויוניים בעליל, גם כשאין סימטריה עדיין יש היזון-חוזר]. אבל הלך הרוח של המאבק הטוטאלי לא הרסני רק במובן הזה – בכך שהוא מייאש מפעולה פוליטית בונה, הוא מוביל לשנאה וייאוש. הוא מתיישב היטיב על נטיות פטאליסטיות שכבר רווחות בחברות מדוכאות ומוחלשות, בפרט בכאלו בהן הדת חזקה, ולכן הלך הרוח הזה הוא בעל כוח משיכה גדול ומסוכן. באופן עקיף ובשוליים, הלך הרוח הזה עלול היפוטתית להביא גם לקידום מעשי אלימות מיואשים.


מעטים האקטיביסטיות\ים הישראליות\ים שמקדמים הלך רוח כזה במובהק [ועדיין הייתי רוצה לראות שיפור בתחום הזה, ויציאה יותר ברורה וחד-משמעית נגד הכיוון הזה]. וגם אלו שכן מקדמים את תפישת המאבק הטוטאלי הם לא בדיוק המושכים בחוטים של אוכלוסייה פלסטינית פאסיבית. אף פנאט פלסטיני לא זקוק להם לצורך תסיסתו. אבל אין זה הופך אפילו את התרומה המזערית ביותר לרעיון המאבק הטוטאלי לפחות איומה מבחינה רעיונית, מעשית ומוסרית. מה גם ש"מיסגור" – כלומר הצגה מבנית של סיטואציה – זה דבר שמתרגלים אליו. מיסגור המצב הפוליטי כמאבק בין רעים וטובים מוחלטים זה תהליך שיוצר דפוסי חשיבה שהופכים למוצקים יותר ויותר [התיאוריה הקוגניטבית יודעת ללמדנו זאת]. דפוסי החשיבה הללו גם מולידים מודלים ארגוניים תואמים, ובמקרה הזה קיצוניים [הסוציולוגיה הארגונית החדשה יודעת ללמדנו זאת]. אין כזה דבר מהותנו אסטרטגית ככלי לשחרור – ברגע שהתרגלת לראות את העולם מהותנית, כמקום של טובים ורעים ממהותם, זה יהפוך לנחשול תרבותי-קוגניטיבי חסר שליטה.


מאידך רוב מוחלט של האקטיביסטים הישראלים תורמים, ולו במעט, לתנופה האינטלקטואלית ההפוכה בחברה האזרחית הפלסטינית. תנופה אינטלקטואלית זו בקרב הפלסטינים מקדמת רעיונות – וצורות פעולה בשטח – של מאבק אזרחי בלתי אלים. הלך הרוח הזה גם מקדם מיסגור של הקונפליקט לא כמאבק בין רעים לטובים מוחלטים, אלא כבעייה מבנית של דיכוי, אפלייה ואי-שיוויון [פוליטי, סמלי וכלכלי]. מתוך כך צומחת תפישה של הצד השני, הישראלי, כמגוון, וכמי שמכיל שותפים למאבק משותף וכצד בעל פוטנציאל לחיים ביחד בשיוויון וכבוד הדדיים. הצד הזה, הדומיננטי בקהילה האקטיביסטית, לא מקדם רעיונות של מאבק טוטאלי, הוא חותר תחתיהם ומפרק אותם.


אבל בכנות – ייתכן שאנו עדיין לא עושים מספיק על מנת לצאת כנגד רעיונות כאלו. הצד החזק לא צריך להשתיק את עצמו למול החלש; אין פגם אפיסטמולוגי טוטאלי בראייתו של החזק, ישנה מוגבלות מסויימת בהבנת הרגישויות של הצד החלש ויש צורך להיזהר מצדקנות. מתוך הבנה שייתכן והיינו נוהגים באופן דומה למדיי לו היינו בנעליהם של הפלסטינים, עדיין יש מקום לצאת באופן מובהק יותר נגד התפישות של המאבק הטוטאלי – לא כיהודים-ישראלים, אלא כמי שיכולים, ולו במידה מסויימת, להביט על הדברים מהצד. אומרים שנקודת מבט אובייקטיווית לא קיימת, זה לא אומר שנקודת מבט השואפת לריבוי נקודות מבט [אם לא ל"אובייקטיביות"] איננה אפשרית, כשאיפה דינמית, וחיונית, כעמדה אנושית שמאפשרת ריכוך הגבולות והרחבת הקהילה הפוליטית. מעמדה כזו אפשר לבקר את תפישת המאבק הטוטאלי המסוכנת לכולנו.

2 מחשבות על “האם אקטיביסטים בשמאל מעודדים עוינות וטרור בקרב פלסטינים?

  1. זה נכון שפאנאטים בצד הפלשתיני לא זקוקים לאוכלי הנבלות מן השמאל המדומה כדי להביא את הקטע שלהם. אבל צא וחשוב באיזה מצב מביך נמצאים פלשתינים מתונים וסבירים, המחפשים פתרון של שלום, ומוצאים הרחק מימינם, לצד הפאנאטים שלהם, יהודים המתחזים כאנשי שמאל נאורים אך בעצם הם מאפשרים לפאנטים הפלשתינים לדחוק את בני עמם המתונים לעמדה של כביכול משת"פים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s