כתב הגנה על המסיתים, לא על ההסתה

אפשר להבין את ההסתה מבלי להצדיק אותה.

יש אנשים, לטעמי לא מודעים או צדקנים, שטוענים כי הקיפוח לא מסביר כלום. זה שאתה מקופח לא מצדיק הסתה, אני מסכים. אבל מצב של אפלייה מבנית ארוכת שנים וחריפה יכול לעורר הסתה קיצונית. אלו העובדות ההיסטוריות. אפשר וצריך לגנות את ההסתה הזו ובמקביל להבין את שורשיה, ולא להסית חזרה נגד קבוצה מיעוט דתית שלמה ולראות בה מרושעת. כן, זהו כתב הגנה על היהודים.

היהודים חיים בקרבנו, האירופאים הנוצרים, מאות שנים. לא הפכנו אותם לאזרחים שווים לנו ואנו מתייחסים אליהם כאל דרג ב'. נכון שמנהיגי דת מתוכם מסיתים נגדנו וטוענים שאנו, הגויים, כלומר הלא יהודים, לא מגיעים לדרגת אדם ואף, לעיתים, שמותר להורגנו. שאנו בהמות. אבל בואו נבדוק את ההקשר בו נאמרים הדברים ולא ניתן לדם להתחמם:
האם זה לא תחת שלטון הכיבוש האכזר של הרומאים, שרבי שמעון בר יוחאי אומר: "טוב שבגויים הרוג"?
האם זה לא בהקשר של היות עבדים מדוכאים, שההגדה לפסח של היהודים מצווה: "שפוך חמתך על הגויים"?
והרב קוק, שגדל תחת האפליה והגזענות בלטביה, בהקשר של חוויית חיים זו הוא אמר: "ההבדל בין הנשמה הישראלית היהודית, מאווייה הפנימיים, שאיפתה, תכונתה ועמדתה ובין נשמות הגויים כולם, לכל דרגותיהם, הוא יותר גדול ויותר עמוק מההבדל שבין נפש האדם ונפש הבהמה, שבין האחרונים רק הבדל כמותי נמצא, אבל בין הראשונים שורר הבדל עצמי איכותי" (אורות, פרק ה', עמ' קנ"ו)
נו, כפי שתראו, יהודים אלו הוציאו נגדנו, חלקם, דברי הסתה מבישים. אין אני מצדיק אותם כלל ואף דוחה אותם בשאט נפש. ואם זאת, נעשה שקר בנפשינו אם לא נבין שמשטר אפליה על בסיס מוצא לאומי או דתי תמיד מעלה זרמים עכורים כאלו. לא מספיק לפעול רק נגד זרמי ההסתה, אלא גם נגד הברז שלה; נגד משטר האפלייה.
גלו הבנה ליהודים, וחבקו אותם אליכם, וקדמו שיוויון בינם ובינינו, זאת לצד גינוי חריף של ההסתה מקרבם. אל תיהיו אנטישמיים! השלימו עמם!


y

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s