על תבונת הביקורת הטהורה

בהכללה, ואפילו כחזון רחוק, ניתן לומר כי השמאל הראדיקלי בישראל לא רץ לעמדת ראש\ת הממשלה, אלא לעמדת מבקר\ת המדינה. ואם לדייק: מבקר\ת המדינה האלטרנטיבי\ת.

*
הדמויות האייקוניות המזוהות עם השמאל הנוקשה הם אישים כמו צ'ה גווארה, פוקו, או אפילו מהטמה גאנדי. אבל לרוב המזהות\ים עם אותו השמאל אין שום מושג מי יזם והקים את קואופרטיב מונדרגון – אולי הקואופרטיב הגדול והמוצלח בעולם. לשמאל כזה אין תקנה. אפילו מהטמה גנדי, הראוי אכן להערכה רבה, ידוע בעיקר בשל חזון ההתנגדות שלו למערכת רעה ולא בשל בנייה או ניהול של מערכת טובה. אבל היוזם של מונדרגון עשה בדיוק זאת – הוא יצר, והניח את היסודות למערכת המתנהלת בצורה ראויה. האייקונות של השמאל הראדיקלי, אין בקרבן שום דמות כזו, דמות שלא נמצאת באותה מסגרת של הערצת תבונת הביקורת הטהורה. מבחינתם המקים של מונדרגון לא קיים ופוקו וחבריו, רק הם, קטגורית, יכולים לקבל הערכה. לכומר דון-חוזה מריה אריזמנדיארייטה אין אפילו ערך בוויקיפדיה העברית.
*
אולי בשל כך השמאל הראדיקלי לא תקוע בקנט, הוא נמצא בקנטים, דהיינו בהתפוצצות לגזרים של החשיבה הרוצה כללים אוניברסליים קבועים לנוכח ריבוי האמיתות האידיאיות. אבל עצם הפרוייקט הקאנטייאני הוא אבסורדי ברמה יותר עמוקה, לנוכח מורכבותה של המציאות הממשית המחייבת שכל ישר, ניסיון פרקטי, ולא כללי ברזל נוקשים, הפתרון הוא לא ריבוי פרספקטיבות מוסריות שלכל אחת מהן כללי ברזל משלה; הפתרון הוא כללים מוסריים מנחים הפתוחים לאינטראקציה עם השכל הישר וההיגיון הפרקטי – לא בצורה של פשרות חסרות עמוד שדרה אלא מתוך השאיפה לקדם טוב כללי הדורשת גמישות מה. ליוזם של מונדרגון היה את כל אלו, לכן הוא חרג בחוצפה מתבונת הביקורת הטהורה.
*
האייקונות של זרם פוליטי מלמדות עליו הרבה. זרם פוליטי שאין לו שום כבוד או גאווה ביצרנות מקיימת, אלא רק בהתנגדות מפרקת, לא שואף להקים שיטה טובה יותר, אלא מכוון רק למאבק בשיטה או לפירוק אנליטי של ההיגיון שלה – תיהיה השיטה אשר תיהיה. ביקורתיות כזו היא מרכיב חיוני בכל שיטה ראויה, אבל היא רחוקה מלהיות מרכיב מספק לכינונה של שיטה טובה יותר.
*
ראו גם
http://haemori.wordpress.com/2013/01/20/daula/

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s