הימין הישראלי: חיזבאללה זנח את כוונתו להשמידנו

לפי ההיגיון הימני ניתן להבין שחיזבאללה זנח את כוונתו האידיאולוגית להשמידנו.
רק כך אפשר להבין את ההסבר הימני הרווח לירי הטילים על ידי חמאס. הימין טוען הרי כי אמנת החמאס [הכוללת כוונה להשמיד את היישות הציונית] היא המסבירה את הירי הרקטי של חמאס לעבר ישראל. ירי הטילים נובע מ- ומהווה הוכחה ל- רצון האידיאולוגי להשמיד. משתמע מהיגיון זה כי הימנעות מירי טילים מהווה הוכחה לנסיגה מהרצון להשמיד או לשבר ברצון זה. כלומר לפי ההיגיון הזה האידיאולוגיה והפעולה-בפועל שזורות אחת בשנייה – אידיאולוגיית שנאה תוביל למתקפה, ואם להיות עקבי הרי שהימנעות ממתקפה צריכה להצביע על שבר באידיאולוגיית השנאה.


בפועל לאידיאולוגיות "גדולות" וחזונות פוליטיים יש קשר רופף מאוד לפעולות של מנהיגים ועמים. חמאס יורה טילים משלל סיבות: כי ישראל שולטת במרחב הימי והאווירי של הרצועה ממנה היא כיביכול התנתקה, כי יש לו צרכים פוליטיים פנים-עזתיים מול זרמים קיצוניים ממנו, כי בתחום הרווחה אין לו הרבה מה להציע ולכן הוא חייב לשמר שיח של מאבק מזויין, כי כך הוא מדגיש את הנבדלות שלו מפת"ח, ולגבי המטחים היותר כבדים יש גם הסברים הנוגעים לפעולות התקפיות של ישראל.


נכון, אם בוחנים את התנהלות החמאס הרי שאידיאולוגיה של שנאה וחזון של השמדת יישות מדינית שנואה [ישראל] מסייעת לכל התהליכים הללו אבל היא לא יכולה להיות ההסבר להתרחשותם בפועל. שהרי לחיזבאללה שנאה גדולה אף יותר לישראל [לפלסטינים יש צורך אמיתי במאבק שחרור, לשיעים מדובר במצווה דתית-אידיאולוגית נטו] ובכל זאת הם לא מבצעים כעת תקיפות.


לכל מי שחוקר לעומק התנהלויות בסדר גודל לאומי צריך להיות ברור כי אידיאולוגיה מופשטת לא יכולה להסביר למה עמים נוקטים בפעולות מסויימות, לכל היותר מדובר בגורם תורם, אבל לא בגורם הישיר לפעולה. שאיפות וחזונות זה דבר אחד, ומוטיווציות לפעולה מיידית זה דבר שונה לחלוטין. שתי גדות לירדן זו שלנו זו גם כן לא הובילה לתוכניות לכיבוש ירדן, וחיבת ציון לא הובילה לעליות בעלות שאיפה לאומית בטרם הבשילו תנאים מאוד קונקרטיים [אנטישמיות, פוגרומים ולבסוף שואה] שדחפו למהלך הזה. לא אידיאולוגייה, כי אם צורך קונקרטי הוביל לפעולות לאומיות. כך גם בצד הפלסטיני, האידיאולוגיה היא רק גורם תורם.

והמסקנה צריכה להיות ברורה – יש לנו יכולת להשפיע על פעולות הצד השני באמצעים שאינם הסגר וכליאה בסדר גודל לאומי כי הוא שונא אותנו ורוצה להשמידנו מטבעו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s