למי יש אינטרס לערבב פונדמנטליזם עם שחרור לאומי?

כמו רבים אחרים גם השר הרשקוביץ רוצה לצמצם את המאבק הפלסטיני הלאומי למאבק פונדמנטליסטי-מוסלמי משיחי. כאילו אין פה שני מאבקים נבדלים שמתערבבים מדי פעם ולעיתים משתמשים אחד בשני. גם הפונדמנטליסטים עצמם שמחים על טשטוש הגבולות בין שני המאבקים.


זה מתחיל כך: ח"כ אחמד טיבי התנגד לאחרונה לכך שמרכז החלל המוקם בעיר טייבה ייקרא על שם אילן רמון, בטענה שכטייס קרב הוא הפגיז גם אזרחים פלסטינים. שר המדע ממפלגת "הבית היהודי", דניאל הרשקוביץ הגיב בין היתר במשפט: "האסטרונאוט הישראלי הראשון, שמהווה דמות מופת ונלחם במסירות נפש בטרור האיסלמי, הן בישראל ומחוצה לה"

יש פה אמירה מאוד חשובה של השר הרשקוביץ: רצון לרדד את המאבק הפלסטיני הלאומי למאבק פונדמנטליסטי-מוסלמי משיחי. כאילו אין פה שני מאבקים נבדלים שמתערבבים מדי פעם ולעיתים משתמשים אחד בשני. בעיקר זה המאבק הפונדמנטליסטי-מוסלמי שמשתמש ברטוריקה והצדקות מהתחום של המאבק הלאומי הפלסטיני כאילו שרגע אחרי הניצחון של הפונדמנטליסטים הם לא יתחילו להתנכל לפלסטינים נוצרים, חילונים וממין אישה. ממש מאבק לאומי.

אבל גם לימין הישראלי הערבוב הזה טוב. ככה הרשקוביץ יכול לקדם תפישה ציבורית רחבה שנוחה לו: הרי לכל בר דעת ברור שהמאבק הפונדמנטליסטי אכן בזוי, מסוכן ולא מוצדק; מאידך קל בהרבה לראות שהמאבק הלאומי הפלסטיני מוצדק ומובן. אפילו במיינסטרים הישראלי הבינו זאת במידת מה. אבל כשכורכים את שני המאבקים יחד ומטשטשים את הגבולות ביניהם, מבטלים כך גם את הלגיטימיות של המאבק הלאומי הפלסטיני המוצדק לשחרור מעול משטר צבאי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s