בעד מדינה דו-חרדתית

על חרדת הרדיפה הפלסטינית והישראלית, והצורך בחיבוקן.

 לא להיות דרוכים תמידית לסכנה? להילחם בתחושה ששואה נוספת אפשרית? להכחיש ששואה שנייה כל העת בפתח? זה מזעזע ישראלים רבים, כמו את דן מרגלית וטורו האחרון התובע להמשיך ולחרוד. התחושה של סכנה קיומית היא הדבר שנותן לאותם ישראלים תחושה שהם דווקא ראציונלים, בקשר עם המציאות וההסיטוריה, ושהם בשליטה על גורלם לעתיד.

אחד הדברים שמאחדים את כל זרמי השמאל הראדיקלי, בהכללה, הוא הצורך להילחם בתחושת ההישרדותיות הזו. המחשבה היא שההישרדותיות הזו מובילה לאגרסיביות, אי-ראציונליות, הכשרה של כל זוועה מוסרית כהגנה עצמית מפני השמדה טוטאלית ועוד. יש בכך מידה רבה של צדק, אבל כדי לאחות את פצעי הפחד הקמאי, אל נא תאמר לסובל ממנו שהוא מדמיין סכנה פיקטיבית. זה רק יגרום לו לחשוש יותר שהנה לא רק שהסכנה קיימת, יש גם מי שמנסים להרדים אותו מלהתכונן למולה.

ואני אומר: לחבק את חרדת השואה. להפוך את חרדת השואה לאתוס לאומי, עד אשר האישור שלה יאפשר למי שנושאים אותה לעבור שלב בקריאת המציאות.

אותו דבר לגבי הפלסטינים, גם להם חרדת נכבה נוספת. בניגוד אלינו, האסון שלהם מעולם לא נגמר לחלוטין, והם עדיין חווים, במידה זו או אחרת, את השלכותיו. גם את חרדת הנכבה שלהם יש לאמץ כאתוס לאומי.

והמקום בו שתי החרדות לא חייבות להתנגש כל כך, הוא אולי במעין ברית דו-חרדתית, שתביא אולי בתהליך ארוך לכינונה של מדינה דו-חרדתית. מדינה זו תציב על דיגלה את שימורם של העמים הנרדפים – באופן מדומיין או ממשי – הפלסטינים והיהודים.

לעולם לא עוד טבח בירדן ולבנון לפלסטינים! לעולם לא עוד פוגרום בערבות רוסיה או השמדה בפולין ליהודים! ומה לגבי טבח הדדי בין-החרדתיים? אולי דווקא הגברת החרדה החיצונית, יחד עם מאזן כוחות ואינטרסים, יובילו ליציבות המאפשרת קיומה של מדינה דו-חרדתית עד שתהפוך למדינה דו-תרבותית פורחת ושמחה בחלקה. שלב דיאלקטי קצת רחוק מאיתנו.

ובינתיים, נדליק משואה לאאושוויץ וכפר קאסם. רק משואות שלא ניתן להשוות ביניהן, כמובן.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s