בכיוון ארדואן – המפלגות האיסלמסטיות החדשות

פורסם לראשונה במאקו

האביב הערבי הוא חורף איסלמי, טוענים רבים בימין וגם ראש הממשלה נתניהו הביע לאחרונה תמיכה בקו זה. המפלגות האיסלמסטיות אכן זוכות לפופולריות רבה גם אחרי המחאות האזרחיות בעולם הערבי שהובלו לרוב על ידי חילונים. אז האם צפוי לנו סביבנו ריבוי מדינות במודל האיראני או שמא דווקא דמוקרטיות ליברליות? קשה להתנבא, אבל מכלול העובדות מצביע על כיוון שלישי – המודל של טורקיה תחת ארדואן.

האסלמיסטים הערבים מעריצים את ארדואן. לאחר התאהבות קצרה בבן-לאדן, כמי שהביך את המערב, הופנם בקרב האיסלמסטים היותר אחראיים המחיר הכבד מנשוא של ג'יהאד בסגנון אל-קעידה. מאידך ארדואן סיפק מודל של איסלאם פוליטי שעומד איתן מול המערב אבל שומר על מסגרת הלגיטימיות הבינלאומית, זוכה לשגשוג ומתרחק ציבורית מטרור נגד אזרחים (גם תמיכת ארדואן בממשלת החמאס מבוססת על תמיכה בזכות למימוש ריבונות פלסטינית מלאה ברצועה).

אבל זו רק פרסונה ציבורית. האם ארדואן אכן פונה לכיוון של סינתיזה בין איסלאם לדמוקרטיה וזכויות אזרחיות או שמא מדובר באחמדיניג'אד בתחפושת מתונה? קשה לענות על כך בוודאות. שווה אולי להזכיר סממן טוב לפתיחות ופלורליזם – זכויות גייז. דווקא תחת שלטון ארדואן נפגשה שרה בממשלת טורקיה וחברה במפלגת "הצדק והפיתוח" האיסלמית, פאטמה שהאין, עם ארגוני להט"ב במדינה והבטיחה לכלול זכויות גייז בחוקה החדשה. גם זכויות המיעוט הכורדי השתפרו תחת ארדואן. כמובן שהכיוון הארדואני החידתי לא ניתן להכרעה מתוך האנקדוטות הללו, אבל לאור החשדנות הרבה כלפיו בישראל ראוי לציין גם את הצדדים היותר סובלניים בשלטונו.

מעבר לכך ישנו עניין כיוון התנועה ההיסטורי. בעוד שטורקיה, במובנים מסויימים, נעה מליברליזם חילוני לאיסלמיזם, מדינות ערב נעות מדיקטטורות צבאיות לכיוון של השתתפות אזרחית. הן חוו טלטלה גדולה שחרטה בתודעת ההמונים והשלטונות העתידיים את הרעיון ששלטון ערבי איננו עוד ערובה ליציבות, היקבעות וכוח ללא עוררין. שלטון שיאבד את הלגיטימיות שלו בעיני קבוצות רבות באוכלוסיה לא יוכל להמשיך לשלוט בעזרת פחד ויד קשה; דינו ליפול.

תחת הקונספציה הזאת קורץ לאיסלמיסטים הערבים המודל הטורקי הרבה יותר מהמודל האיראני שחווה כעת טלטלות או המודל הסעודי שגם הוא לא חף מאי-יציבות. התפוגגות  הפחד של ההמונים הערבים מהשלטון עשויה לכוון את האיסלמיסטים לכיוון פחות כוחני ועריץ. האיסלמיסטים זקוקים לדמוקרטיה, שאולי תחשוף אותם לאובדן זמני של השלטון אבל תשמור על הלגיטימיות שלהם.

כל זה מלמד אותנו על חשיבותה של הדת במאבק נגד פונדמנטליזם דתי. לא החילוניות הליברלית נוסח המערב, אלא ווריאציות פתוחות ופלורליסטיות יחסית של דתיות, הן שמצליחות להתחרות במודל הפנאטי של איראן וערב הסעודית. ואולי יש לכך לקח גם לישראל שמתמודדת עם זרמים דתיים פנאטיים. גם אצלנו, לא החילונים הליברלים אלא דתיים עם מסר דמוקרטי ופתוח יותר, הם שיכולים להתחרות בש"ס תחת אלי ישי והחרדים הלאומיים.

וישנו עוד היבט לתפקיד של דתיות פלורליסטית במאבק בפונדמנטליזם באזורינו: מפגשים בין-דתיים והשראה בין-דתית. זוהי אפשרות שכרגע חסומה למדי בשל העוצמות הגבוהות של הקונפליקט הישראלי-פלסטיני שמקשה על השראה הדדית ותקשורת. אבל במציאות מפוייסת יותר זה לא בלתי נמנע.

אם כן האביב הערבי, כמו גם זה הישראלי, צפוי להיות ארדואני באופיו הרבה יותר מליברלי-אירופאי. לא סביר שנראה כאן מדינות חילוניות אלא וואריאציות איסלמיסטיות (או במקרה של ישראל: יהודיות) יותר או פחות של מפלגת הצדק והפיתוח הטורקית. במובן הזה ייתכן ששנוא נפשם של ישראלים רבים, ארדואן, הוא המפתח לפגיעה בכוח המשיכה של חיזבאללה, איראן ואל-קעידה – אם הארדואניזם יינצח, הם יהיו כוחות האתמול. מאידך, הארדואנים יהיו לא פחות קשוחים מול ישראל בדרישותיהם לכבד את זכויות האזרח וההגדרה העצמית הלאומית של הפלסטינים. גם אם הארדואנים יותר פתוחים למיעוטים דתיים ולאומיים באזור, מדובר בפתיחות קשוחה, אבל כזו שמאפשת חיים משותפים.

מחשבה אחת על “בכיוון ארדואן – המפלגות האיסלמסטיות החדשות

  1. כתבת יפה את תקוותיי, אם כי אני מוכרח להודות שגם עכשיו מוקדם עיין להכריז על המודל שיאמצו האיסלאמיסטים במדינות המתעוררות. אם על שלטון ארדואן אנחנו מעלים השערות על סמך אוסף אנקדוטות, על מצרים אין לנו אפילו את זה.
    וניטפוק קטן קטן: המודל הסעודי בלתי אפשרי במקומות שאינם ספוגים בנפט, או שי להם איזה מקור עושר עוצמתי אחר. נפילתם של מלכי סעודיה תהיה מהירה וקלה כשיגמרו להם דמי הנפט.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s