בטחון בזכות אינתיפדה כלכלית-אזרחית

לאחר האכזבות המדיניות בצד הפלסטיני סוג כזה או אחר של אינתיפדה בוא יבוא. נראה כי ההכרה הצפויה במדינה פלסטינית באו"ם לא תשפיע הרבה על מצב הפלסטינים בפועל. גם הסירוב של נתניהו לבטא הסכמות המאפשרות את המשך המו"מ יוצר מבוי סתום. רקע זה הוא דלק להתקוממות עתידית; וכל אירוע קטן בשטח יהיה הגפרור. לפיכך יש לאקטיביסטים יהודים ופלסטינים תפקיד הומניסטי קריטי בעידוד – ככל שהדבר ניתן – צורה כלכלית-אזרחית של התקוממות על פני גרסת האוטובוסים המעופפים והפגיעה המתועבת והבלתי-מובחנת באזרחים.

את טעמה של התקוממות טבולה בטרור טעמנו כבר באינתיפדת אל-אקצה, והיא המיטה אסון על שני העמים. אם נגזר על האינתיפדה לפרוץ שוב הרי שראוי לעודד אותה לללבוש צורה כלכלית-אזרחית שתטיב עם האינטרסים של רוב האנשים בשני העמים, ולא עם האינטרסים של חזיתות הסירוב, הטרוריסטים, הפוליטיקאים והגנרלים שבין הירדן לים.

גם כצדק פואטי, המענה לוואריאציית השלום הכלכלי של נתניהו רצוי שתיהיה אינתיפדה כלכלית. זו אינתיפדה המורכבת ממאבק אזרחי בלתי אלים ופגיעה בנכסים ממשלתיים ואינטרסים של תאגידים וטייקונים המשתפים פעולה עם המשטר הצבאי בשטחים. זו אינתיפדה שעצם אקט אי-הציות האזרחי, היהודי-ערבי, מעלה את המחיר הכלכלי שלה: שהרי הפגנות משותפות דורשות יותר התעסקות מצד כוחות הבטחון וישנה פחות לגיטימציה לפזרן באלימות יתרה (הגם שזו לא ערובה מוחלטת, ונורו כבר רימוני עשן בכינון ישיר גם בהפגנות כאלו).

צורה אזרחית-כלכלית של התקוממות עממית היא גם הדרך הטובה ביותר לשמור על חייהם של יהודים ושל ישראלים בכלל. נוסעי האוטובוסים ופוקדי השווקים בערי ישראל לא ימצאו מזור בחיסולים הלא כל כך ממוקדים שמגדילים את מעגל השנאה ואת המוטיווציה לטרור. אם כבר הם יוכלו לנשום לרווחה כשהפלסטינים יבינו שנזק כלכלי ותדמיתי אפקטיבי עשרות מונים יותר מטרור (וכמובן גם מהותית מוסרי יותר). מעבר לאפקטיביות, הפלסטינים ירוויחו מהאינתיפדה הכלכלית גם את החיים עצמם. הרי גלי טרור מובילים באזורנו תמיד למבצעים צבאיים והללו לעולם לא פוגעים בטרוריסטים בלבד. הרג, הרס, אימה והשחתה היו מנת חלקם של פלסטינים רבים עם כל מבצע צה"לי נגד הטרור.

פעילים יהודים ופלססטינים המאוחדים בצורך לסרב להיות אויבים, יכולים וצריכים להנכיח ככל יכולתם את הצורה הכלכלית-אזרחית של התקוממות ואת יתרונותיה. המאבקים המשותפים הרבים של יהודים וערבים – כמו אלו בשייח ג'ראח או בכפר הבדואי אל-עראקיב – והנוכחות התקשורתית שלהם מקדמים דינמיקה חברתית שמובילה דה-פאקטו לבטחון רב יותר לאזרחים ונזק רב יותר למדינאים, אנשי עסקי וגנרלים שבוחרים בדרך הדיכוי. ככזו האינתיפדה הכלכלית היא אינטרס של הישראלים לא פחות מאשר של הפלסטינים.

הקונגרס האמריקאי שהריע לעמדות מועצת יש"ע שביטא נתניהו בנאומו בארה"ב לא יהיה זה שיספוג את תוצאות הזלזול בזכויות הפלסטינים לייצוג אזרחי והגדרה עצמית. האמריקאים, שהאינטרסים שלהם במזרח התיכון (כמו גם באזורים רבים אחרים בעולם) מפוקפקים למדי, אינם אלו שיאספו חלילה את הגופות החרוכות באוטובוסים ואינם אלו שישקמו את הנפש והגוף המצולקים של נפגעי הטרור והאלימות. גם השריר שעשה ראש הממשלה נתניהו לאבו מאזן אינו מסכן אותו אישית. יהיו אלו האנשים הפשוטים בישראל ופלסטין שישלמו את מחיר המבוי הסתום המדיני שיוביל חלילה גם לטרור.

לבסוף צורת המאבק האזרחי-כלכלי מציעה אלטרנטיבה טובה לטרור ודוחקת לשוליים את הפונדמנטליזם הדתי הרצחני שפושה באזורנו. צורת המאבק הזו גם מתבססת על לקיחת אחריות של האזרחים על חייהם, וכך מקדמת היגיון של שיתוף פעולה ומעורבות על פני אדישות, ניכור, אלימות וואנדליזם, שהם מסממניו השליליים של הייאוש הפוליטי והכלכלי בקרב קהילות מוחלשות ומודרות. התקוממות אזרחית-כלכלית מנתבת את הייאוש למאבק אחראי ומאוזן; מאבק שבה בעת פועל למוטט משטר של דיכוי ולבנות עתיד אחר של שיתוף ומעורבות.

6 מחשבות על “בטחון בזכות אינתיפדה כלכלית-אזרחית

    • השאלון,
      אין פה עניין של לייחל, אלא של לייצר מודל שהוא אלטרנטיבה – מאבק אזרחי וכלכלי שמביא מחד תוצאות ומאידך לכידות חברתית בין יהודים לפלסטינים. זה כבר קורה בשטח, אני רק מנסה לקדם מגמה שמתרחשת בלעדי. המודל הזה מושך הרבה אנשים שמחוסר ברירה יכלו להימשך לטרור וכך גם לפעול בצורה לא מוסרית וגם לשחק לידי הימין הישראלי.

  1. מאחר והמצב מזמין התנגדות בלתי נמנעת, התנגדות לא-אלימה היא החלופה היחידה לאלימות.
    כלומר יצירת אפיקי התנגדות לא-אלימה אפקטיוויים מקטינה את המוטיווציה להתנגדות
    אלימה, כלומר משרתת את האינטרסים של כולי עלמא.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s