לויכוח סרק2 דרושה מדינה יהודית ומדינת כל אזרחיה

"הצהרת הנאמנות" החדשה והאווילית שמבקשת ממשלתינו להפוך לחלק מחוק האזרחות, מביאה עימה דחיפה חדשה לפולמוס ישן – מה הוא אופיה של מדינת ישראל? אם כך צריך להיערך לוויכוח. כמו בחלק הראשון בסדרה הזו, על ויכוחי סרק וקווי הסברה לא קונסטרוקטיביים, ניגע גם הפעם בחוסר היעילות ההסברתית שבשימוש במושגים גדולים – הפעם המושגים "מדינה יהודית" ו"מדינת כל אזרחיה". מושגים אלו מובילים לויכוחים מופשטים המרחיקים אותנו מהתמודדות פרקטית ומהוראה מדוייקת על הבעיות הקונקרטיות והמאיימות על הדמוקרטיה הישראלית.


על המושג מדינה יהודית או מדינה יהודית-דמוקרטית נכתבו תילי תילים של פרשנויות. חבל. במקום זאת, לפחות בעולם שמחוץ לכותלי האקדמיה, יעיל יותר להתמקד בשאלות חדות ופשוטות: האם מדינת ישראל היא מדינה יהודית מתוקף: א. הרוב היהודי הקיים בה או ב. בלי קשר לזהות הרוב? אם התשובה הנכונה היא "א." הרי שמדובר במדינה דמוקרטית עם גוון לאומי חד. אם התשובה היא "ב." הרי שאין מדובר במדינה דמוקרטית – משום שזו מדינה המקיימת מנגנון דמוקרטי שמותנה בתהליכים דמוגרפיים. וכנגד הדבר הזה ספציפית צריך לצאת בקול גדול.


על המושג מדינת כל-אזרחיה נכתבו גם כן פרשנויות לא מעטות. גם לגביו ישנם מספר שאלות חדות וארציות יותר לשאול. האם מדינת כל אזרחיה היא תיאור של: א. העובדה שלכל אזרח יש קול ולכן השפעה על המימשל או ב. העובדה שעל המדינה לקיים פלורליזם סימבולי ולהימנע מללבוש אופי המזוהה עם קבוצת הרוב באוכלוסיה? אם התשובה הנכונה היא "א." הרי שהמושג "מדינת כל אזרחיה" הוא ריק מתוכן ומבקש פשוט לתאר את מהותה של מדינה דמוקרטית. אם התשובה הנכונה היא "ב." הרי שהמושג מתאר אידיאל פרוגרסיבי יותר מהמינימום הנדרש בדמוקרטיה, ועל מי שתומך בו לפעול לשכנע את קבוצת הרוב להתחלק עם המיעוטים באופיה וסמליה של המדינה. הגם שזה אידיאל ראוי, לפחות בעיני, הוא איננו הכרח; הוא איננו מה שמבדיל בין מדינה דמוקרטית לגיטימית לפסאודו-דמוקרטיה.


אם כן, ברגע שמתרחקים מ"עיסקאות החבילה" האידיאולוגיות המבולגנות הכרוכות במושגים הגדולים ושואלים שאלות קונקרטיות, הדברים נהפכים לפשוטים וחדים: אם הצהרת הנאמנות היא הצהרת נאמנות למדינה המבטאת את תרבות רוב אזרחיה (במקרה של ישראל 2010, הרי שמדובר בשעטנז של תרבויות וזהויות "יהודיות" מגוונות ואף סותרות), הרי שזו הצהרה מטופשת לחלוטין. ואולם אם ההצהרה מכוונת לומר שישראל היא מדינה יהודית בלי קשר לזהות קבוצת הרוב בה, כפי שברור לכל מי שאינו מתימתם, הרי שזו הצהרה על פאשיזם בהשהייה; פאשיזם שממתין רק להתפתחויות דמוגרפיות.

ואקטיביזם רשת לסיום:

בעקבות אישור הצהרת הנאמנות מבית מדרשו של ליברמן בממשלה העלינו באתר מערכת שמאפשרת לכל גולש למלא את פרטיו ולשלוח דוא"ל מחאה לרה"מ על הצהרת הנאמנות. יש נוסח מוכן שנמצא שם ומי שרוצה יכול לערוך אותו, להוסיף לו, לתקן אותו כראות עיניו וכדומה.

http://lonistom.co.il/?page_id=184

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s