הפעולה הבלתי אלימה נחטפה לצורכי תעמולה

אחד הדברים המסוכנים הנוגעים לפרשיית ההשתלטות על המשט לעזה, שכמעט ולא נכנס לשיח הציבורי, הוא עניין עירבוב הז'אנרים השונים של התנגדות לדיכוי. תחת הכותרת של פעילי שלום וזכויות אדם, התקבצו על ספינת "המרמרה" סוגים שונים מאוד של טיפוסים ופעילים. בעוד שחלקם בוודאי קשורים לאתוס של החברה האזרחית ובפרט לאתוס של התנגדות עממית בלתי אלימה, האנשים שתקפו את אנשי שייטת 13 בסכינים ואלות מזכירים יותר לוחמי גרילה.
*
גם אם מטרתם של לוחמי הגרילה מוצדקת, וההשתלטות עצמה בלתי חוקית, נדמה שפעולתם הייתה מתוכננת היטב, אלימה מאוד וכאילו נועדה בכוונת מכוון למשוך תגובה של אש חיה שתוציא את ישראל רע בעולם. פעולת גרילה בשילוב עם מארב יחסי ציבור. אלו לא פעילים נאיבים שהופתעו מלוחמי קומנדו המשתלשלים מהשמיים, הם ידעו טוב מאוד שתרחיש מסוג זה אכן יתרחש ונערכו לו בחוכמה.
*
לא סתם התחולל בשיח הציבורי בישראל ובעולם קרב מיסגורים עקוב מדם פרשני לגבי האירוע. מה שנראה לחלק כטבח פעילי שלום, נראה לישראלים כלינץ' בחיילים המבקשים לשמור על החוק והסדר. מיסגורי קצה אלו שניהם אבסורדים כמובן: לא היה פה טבח של פעילי שלום הפועלים בהתנגדות אזרחית בלתי אלימה, אבל גם לא לינץ' של מי שנקלעו באקראי לספינה ובוודאי שלא שמירה על חוק וסדר. היה קרב של לוחמי גרילה ולוחמי קומנדו, בתוך ספינה שיש בה גם פעילי שלום, כשכל הסיפור מכוון מראש לתקשורת הבינלאומית.
*
הרעש הזה יכול להציף את, אך גם יכול להעפיל על, הסיפור החשוב: תנאי חייהם הקשים מנשוא של תושבי רצועת עזה, ששלטון החמאס, ממשלות ישראל והשלטון המצרי אחראים להתעללות המתמשכת בהם. האחראית הראשית היא ללא ספק ישראל המערימה קשיים רבים לזרימת הסחורות לרצועה ומנסה להעניש קולקטיבית כמיליון וחצי בני-אדם.
*
אבל קרב המיסגורים הזה עלול גם לפגוע אנושות באינטגריטי של רשת תנועות השלום והמחאה האזרחית הבלתי אלימה. בקרב השמאל הראדיקלי ברחבי העולם מתגנבת לה אופנה בעייתית ש"קול" יותר לפזול לכיוון פרקטיקות אלימות למען הצד החלש (שנתפס כמעט אוטומטית כצודק מעצם חולשתו ובלי קשר לבחינה פרטנית של מעשיו). מחאה אזרחית בלתי אלימה נתפסת לעומת זאת כמחאה של שמאלנים בורגנים מתונים, ואין קללה איומה מזו. כך נוצר סחף לאפולוגטיקה, כיבוס ואף תמיכה כפולת לשון בתנועות פונדמנטליסטיות, כוחניות ורצחניות כמו חמאס וחיזבאללה.
*
מגמה זו לא רק צריכה לעורר זעזוע מוסרי, היא גם הדרך הטובה ביותר לפגוע במאמץ החשוב להילחם בעוולות שהעולם המבוסס מבצע בעולם השלישי. תמיכה בתנועות פסיכוטיות מהעולם השלישי שנאבקות, או מציגות עצמן כנאבקות, בעוולות המערב, בזמן שעוולותיהן זועקים לשמיים, רק מחלישה את המאבקים הצודקים הללו. כך גם תמיכה במאבקים אלימים שמייצרים הזדמנות לצד החזק להתקרבן וליצור חוסר בהירות מוסרית, ולו הקטנה ביותר, לגבי אי-צדקתו.
*
לכן על תנועות הדוגלות בהתנגדות אזרחית בלתי אלימה לבדל את עצמן בצורה חדה מהחלק האלים של המשט לעזה – מאנשי הסיפון העליון של המרמרה. למרבה הצער אנשי ספינת הרייצ'ל קורי הוכיחו אם זאת שגם חוסר התנגדות בכלל אינה טובה למטרה של העלאת מודעות למצור.

וגם הצטרפו לקבוצה בפייסבוק:

http://www.facebook.com/group.php?gid=118449384863078&ref=mf

17 מחשבות על “הפעולה הבלתי אלימה נחטפה לצורכי תעמולה

 1. וואלה תגובה נורמלית אמיתית הגונה ראויה. עכשיו ברגע זה הפכת למקקארטיסט, פשיסט, חזיר ציוני מתועב, אימפריאליסט, קולוניאליסט, מקדם אפרטהיד ומה לא עוד. אאה כן שכחתי רוצח ילדים ונשים מרעיב תינוקות ויש עוד.
  לא יעזור לך כלום. כאשר תורכיה הופכת למרכז כוח השלום העולמי. כאשר מפלגה טרוריסטית ריאקציונרית קנאית הרוצה להחזיר את העולם לימי הביניים את חוק השריעה ליהודים ונוצרים ולתלות סמרטוטים על ראש כל אשה משחקת על במת ההיסטוריה בתור אנשי שלום וקדמה לא ילך לך.
  הנה נסה כמה מחבריך בבלוגים השמאליים ותראה. בכל מקרה כל הכבוד על הנסיון.

 2. ממש לא מסכים אתך!

  הפעולה כלל וכלל לא נראית מאורגנת. להפך עושה רושם שקבוצה של אנשים התקבצו ביחד ללא שום תכנון וקבעו בחפזה כמה דקות לפני הפלישה מה לעשות.
  לדעתי בצופים היו יכולים לארגן התנגדות יותר מוצלחת ממה שהיה על הסיפון.
  ההוכחה הכי ניצחת לזה היא הפרסה עם חטיפת החיילים. כל ארגון גרילה ובוודאי טרור היה שומר על החטופים במרתפי האנייה ופותח ישר באיומים… ומה אלו עושים? מבקשים שיטפלו בפצועים בתמורה לשחרור… חנונים אמתיים.

 3. שאול סלע

  לחיזוק מה שאומר א.ב. אפשר להוסיף שבפועל שחיילים נפלו בידי אנשים עם נשק קר שאין להם מיומנות בלוחמת גרילה. מה היה קורה עם על הספינה היו אנשי גרילה אמיתיים.

 4. א.ב ואזרח. אני מודה שיש משהו מאוד ספקולטיבי בהנחה שלי שהיה מדובר במלכודת יחסי-ציבור. אבל זה מריח ככה מאוד חזק.

  במקרה האחר, החיילים נכנסו פשוט למשט של מפגינים אלימים, המקבילה של חלק מתומכי הליכוד והעבודה בימים של בחירות לוהטות. בכל מקרה הם מצאו עצמם מול סכנת חיים, ולא מול מחאה אזרחית בלתי אלימה.

  כך או אחרת, האחריות על ההרג בכל המקרים הללו מוטלת בעיקר על ממשלת ישראל, לא על הקומנדו הימי שעשה את המ שהוא יודע לעשות – וזה לא לפזר הפגנות אלימות.

  אבל עירבוב הז'אנרים נשאר בעינו כדבר מסוכן.

  הסיפור מזכיר לי קצת את הלוגיקה של חוק דרומי – שאני מאוד מסתייג ממנו.

  • קצת דמגוגי ךהשוות אלימות פוליטית בישראל
   לאלימות של מתאבדים מוסלמים
   הגם שהראשונה פסולה
   אין להשוות.

 5. ועוד דבר – לו היו הפעילים על הספינה דוחפים את החיילים מהסיפון לים עוד אפשר היה לדבר על התנגדות להשתלטות, בפועל ההתקפה נראתה בעלת כוונות יותר אלימות. אם לא הייתה שום מיומנות של לחימת גרילה, הרי היו שם כוונות התקפיות מהסוג של לחימת גרילה. ושוב, למען מטרה צודקת בבסיסה, אבל לא בתצורת הפעולה שלה.

 6. "בכל הכבוד, התפרעות בריונית ואלימה" עשוי להתאים, "לוחמת גרילה"? השתגעת? טענתך – שלא מדובר בהתנגדות לא-אלימה, וגם לא בדחיפות קלות, היא טענה אמיתית. אבל קטגוריה המתאימה אינה "לוחמת גרילה", חלעניות דעתי חבל גם להתעקש. זה לא מוסיף דבר לטיעון שלך, ורק גורע בכך שזה לא נכון.

 7. ליובל א. גם מארב אבנים זה סוג של גרילה. אז במקרה הזה מארב סכינים ואלות. ברור שנשק יותר רציני יצטלם לא טוב.
  אגב, אין פה שיפוט מוסרי. לטעמי פעלו למטרה צודקת, אבל באמצעים לא צודקים. גם הנטייה הכלכלית של הארגון הטורקי לא מעניינת אותי לצורך העניין, אלא הפעולה כשלעצמה ומטרתה.

 8. כמו שאמרתי בשלב ראשון מכחישים בתירוצים מפוקפקים ואחר כך הלאה. בעל הבלוג עשה דבר שלא יעשה בשמאל הריאקציונרי מוסלמי – החל לחשוב בעצמו מחוץ לשבלונה והוא יענש. דרך פעולה אופינית לשמאל הריאקציוני המוסלמי דתי ואוהדיו.

  לוחמה בנשק קר מקרוב דורשת מיומנות. נראה את הגיבורים כאן לוחמים בסכין או במוט ברזל. בסרטי וידיו רואים בבירור חלוקת נשק קר וחלוקת עמדות. רואים גם לבישת בגדי מגן. הייתה הנהגה ופיקוד. אלו דברים שאינם מתארגנים ספונטנית. גם התגובה לרימוני הלם מעידה על אימון מוקדם. אפילו אל-ג'זירה מעיד על התכוננות. אחרי המהומה הועלמו תעודות, בצורה שיטתית, מי עשה זאת? זה שהם לא עשו כך או כך ולא אחרת תוך כדי קרב בו מתים אנשים וכן או לא חטפו בני ערובה כך או אחרת ואיך שזה מתפרשן מול המחשב של איזה שמאלן לא אומר כלום, זה בלגן אופייני מוכר למי שהיה בסיטואציות כאלו. הטרגדיה של השמאל הישראלי גם בכך שהולך ופוחת מספר האנשים שהיו בקרב או דומה לקרב.
  אופיני למערכת השמועות של השמאל והעיתונות הישראלית המומחיות והשחצנות בכל נושא. כמו למשל: המומחיות של כולם לעניין מים טריטוריאליים. הערה על הצופים הנה חוצפה ישראלית שחצנית מתנשאת אופיינית של בורים וחסרי נסיון. השמאל הגזעני חושב שהם מוסלמים עניים מסכנים מפגרים וצריך לעזור להם הימין חושב כנ"ל וחושב שניתן לדפוק אותם בקלות. הם לוחמים שהתכוננו היטב במסגרת משחק מכור, לפחות שנים הכינו סרטי שהידים. תפקידם היה גם למות כפי שתכנן ראש ממשלת תורכיה. אחרי שראו שחבריהם נופלים מתים לידם התנהגו כפי שנהגו. זה טבעי נפוץ וקורה לחיילים הכי מאומנים. על האוניה הועלה גוף של לוחמי סימטאות ושטח. בשר תותחים של ארדוואן. הם הוכנו להלחם ולמות. הכל תוכנן היטב מכל הבט והתכנון הצליח. זה שהישראלים בכל הרמות החל בממשלה וכלה בילדים כותבי בלוגים ועיתונאים דמגוגיים מכל הצדדים נהגו בצורה מבישה מטומטמת אווילית ובלתי אחראיית לא עושה את התורכים דומים להם.

 9. משתמש בבלוג שלך ומבקש סליחתך
  ישראל מחזיקה כרגע ביותר מארבעה כלי שייט שניסו להעביר עזרה לעזה. עוד פעם המטורפים השתגעו. אסור להחזיק ברכוש שאינו שייך לך. זו גניבה. יש לעשות כל מעשה שבעולם בכדי שספינות אלו יצאו מישראל. יש לדאוג בכל דרך שהספינה רחל קורי תצא מכאן עם אנשיה כפי שבאה. עוד הסתבכות של הכסילים שמחפשים כל דרך להסתבך.

 10. כפי שכותב רני, אכלת אותה. מעכשיו אתה ברשימה אחת עם נעמה כרמי ועוד כמה בוגדים. אין יותר אירועי גבינות ויין אצל לנדו על המרפסת.

 11. ": תנאי חייהם הקשים מנשוא של תושבי רצועת עזה, ששלטון החמאס, ממשלות ישראל והשלטון המצרי אחראים להתעללות המתמשכת בהם. האחראית הראשית היא ללא ספק ישראל המערימה קשיים רבים לזרימת הסחורות לרצועה ומנסה להעניש קולקטיבית כמיליון וחצי בני-אדם."

  כלל לא ברור מאיפה הבאת את ה"ללא ספק" הזה. אבל מילא. כדאי שתפנים שמארגני המשט אינם רואים את הדברים כמוך, אלא בפשטות ניצבים לימין החמאס, ומבקשים לחזקו במאבקו נגד ישראל. ראה נאומו של בולנט יילדירים, מארגן המשט, בעצרת של החמאס בעזה:

 12. יריב אכן אוי התמימות הקדושה
  המחתרת האירית והמחתרות הפלשתיניות בקשרים מאז ומקדם. זה הם אומרים. עכשיו דקה על מנהרות תחמושת ומלט. הערות טכניות של איש טכני שבדק גם מלט גם תחמושת. במנהרות צפוף ויקר וקשה לעבור. גם למצרים יש מחשבות על נשק ותחמושת שעוברים בגבולה, לא פשוט. זה מלט מאירלנד. מלט עמיד בפני שיקוף ובתוספת קטנה עמיד בפני גלאי מתכות. בכל העולם מבריחים סמים בשקי מלט. כך גם תחמושת. הפתרון קל ופשוט החלפת שק מלט בשק ועשירית ישראלי. מי שמביא במשטחים 500 600 טון מלט מתורכיה לעזה יכול להעביר הכל. מנהרה זה אפס לעומת אוניה. מי שרוצה מלט לבנות בית יעביר דרך אשדוד ויחליף שק בשק ועשירית והעשירית תהיה תרומת ישראל לבניית עזה. מי שרוצה לפוצץ בתים יכניס בכח שקי מלט לעזה. גם מלט בתפזורת יפתור את הבעייה. מאחורי כל הצגת עקרונות לא מובנת עומד איש חכם, צודק או לא צודק כל אחד יחליט, אבל חכם בודאי. שים לב שבניגוד לצדיק מוצהר עם תעודות אני לא קראתי לאיש כסיל.

 13. הטיעון שההשתלטות על ספינה במים בינ"ל הוא לא חוקי – נגוע בשטחיות
  וגם המונח חוקי לא חוקי – הוא מונח משפטי

  אנשים שאינם משפטנים – עדיף שישתמשו במונח ראוי / לא ראוי\

  השאלה לא מיקום הספינה אלא היחס למטרתה

  מי שסובר שאין לישראל לסגור את הגבול הימי של רצועת עזה, ממילא גם השתלטות במים בין לאומיים , לא ראויה

  מי שסובר שיש לישראל זכות (גם אם לא חכמה) לפקח על הכניסה לעזה, אזי מותר לה לפקח גם כשהספינה לא נכנסה לטווח מסוים, אם היא הצהירה

  אני אגב סבור שזו זכותה של ישראל – ובמקרה זה החיילים הם זרוע של ישראל.

  לגבי התקרית – לא היה לינץ' כי במאבק מלחמתי המושג לינץ' לא מתאר נכון את המציאות.
  (לינץ' בחיילים רלוונטי רק אחרי שהם שבויים דוגמת החיילים שנרצחו ברמאללה בשנת 200 לא תוך כדי מאבק)
  היה מאבק, פעולה מלחמתית של הטורקים ועמיתיהם כנגד – פעולה מלחמתית ישראלית לא חכמה (לא נערכו לסיטואציה כזו. לו היו נערכים היו עוצרים את האלימים – ללא הרוגים או עם מעט הרוגים)

  אני כמובן מזדהה עם הצד הישראלי וברור לי שהאלימות שהופעלה השתמשה במוטיבים של התאבדות קדושה (שהידים וכד') אז עם כל הצער על אובדן חיי אדם, קשה לי להזדהות עם כאלו

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s