הפטריוטיות של היומיום

כשאתה חוזר מחו"ל, ונאסף פתאום לצד מקבץ ישראלים בשדה תעופה, נגיד במדריד, ופתאום מתפתחת שיחה כיפית כל כך, אתה מבין בהבזק של השראה מה ילקח ממך אם ישראל לא תיהיה שוב מקום בו תוכל לחיות.

האם זה נקרא פטריוטיות? אני לא יודע. זאת ללא ספק אהבת ישראל, אהבת החברה, התרבות, השפה והמנטאליות. אגב בין אותם ישראלים היו גם כמה ערבים. פתאום היינו מחוברים, תחת אותה מנטאליות כללית ושותפים לאותה הבנה הדדית ולאותם בדיחות על הספרדים. האם זה הופך אותנו לעם? אני לא בטוח. זה הופך אותנו לחברה אחת, לשדה אחד של חיברות ואינטראקציה חברתית ותחושת מוכרות ובייתיות. יום העצמאות שלי הוא האפשרות לחיות בחברה הזאת באופן נורמאלי.

חזרתי זה עתה מהאירוע של הקרן החדשה לישראל במועדון הלבונטין 7 בת"א. ראיתי שם את האפשרות הזאת ואת המרחק שלה מרבים בציבור הישראלי. מולינו עמדו צעירים זועמים שבטוחים כי הקרן פועלת נגד ישראל ולא ניתן לשכנעם אחרת. במובן הזה החברה שלנו מובלת לטראגדיה בלתי נמנעת. המגמה הזאת מסמנת שוב את סוף השיח הפוליטי שמימין ושמאל היזנו אותו אנשים השייכים בעצם למחנה אחד – מחנה "המדינה הזאת חייבת להיות בדמותי ואם לא הלכה לי המדינה".

 

5 מחשבות על “הפטריוטיות של היומיום

 1. התומכים במעשי הקרן החדשה בישראל ראוי שלפעמים יקחו לעצמם מעט מהתרופה "ביקורת עצמית", מוצר שאותו משווקת הקרן לקהלים נבחרים. לא כל מי שמבקר את הקרן הנו מתנחל עם קרניים וזנב או סתם מתנחל או בכלל מתנחל. הטענה שהקרן פועלת סלקטיבית נגד ישראל יש לה על מה שתסתמך. הנה הקרן הנשענת במידה מרובה על קרן פורד יכולה לספר לנו בפרטי פרטים מה בדיוק עושה קרן פורד בארצות ערב ולאיזה נושאים היא תורמת והמעוניין ישווה.

 2. ביקורת זה דבר טוב אבל היא צריכה להיות מבוססת על עובדות שהן נכונות. הקרן החדשה כלל לא מתבססת על קרן פורד ולא מקבלת ממנה כספים, הקשרים ביניהן אדמיניסטרטיביים בלבד. למבקרים את הקרן אין קרניים או זנב אך למרבה הצער הם בוחרים לצאת בקמפיין הכפשה שקרי ומרושע

 3. לא כתבתי על כסף כי לא ידעתי מילה וחצי מילה או אפילו או אות על כסף. קרא את מה שכתבתי. כתבתי שהיא "נשענת" ואני עומד על דעתי. ידעתי על קשרים ביניהן שאותם אתה מכנה "אדמיניסטרטיביים".

  הקמפיין נגד הקרן כמו הרבה קמפינים אחרים בישראל מכיל אי אמיתות, הגזמות ולשון הרע אבל גם אמיתות. יש כל מיני קמפינים מכל מיני צדדים.

  כמו למשל סיפור הרעב בעזה. כמי שמבין בעניין ופרסם וחקר בענינים אלו ועשה מאזני תזונה לאוכלוסיות. אני אומר שלא היה מעולם "רעב" בעזה. רעב מוגדר היטב בספרות המדעית. ברצועת עזה מסתובבים עשרות רופאים שאינם ציוניים ואינם עוסקים ב "הסברה". אין ולו שביב של נתון מספרי על רעב שם, והנה עובדה זו היא דוגמה אחת לקמפינים של הכפשות. ארגונים הנתמכים ע"י הקרן פרסמו הכפשות "רעב" אלו בעולם, פעם אחר פעם ואכן לפרסומים הייתה השפעה נמשכת, הכנס לרשת תחת המילים רעב ועזה ותראה. מבחינה זו הביקורת על הקרן צודקת..

  מה שבקשתי זה שארגונים שכמו הקרן קשורים לקרן פורד יספרו לנו מה הם עושים במזרח התיכון בכללו. בנוסף מאוד הייתי רוצה לראות רשימה מסודרת קלה להשגה של כל מי שקיבל כסף מהקרן ולשם מה קיבל. כלומר מה היה כתוב בבקשת המענק ומה היא הביקורת על המקבלים. עד כה עיקר הגנת הקרן מתבסס על הענקת שמות וכינויים למבקרים. יש כאלו ששיטת הגנה זו אינה משכנעת אותם

 4. רני, אם תפנה בנימוס לקרן ותקבול על אי-דיוקים או הטעיות של ארגונים, ותוכל לבסס את טענותיך, תגלה שהן יזכו ליחס הולם.
  כמובן, כל עוד אתה בעניין של לתקן טעות ולא לחפש הזדמנות להתנגח לשם התנגחות. טעויות מן הסתם קורות לכל מי שעוסק בניתור תופעות בסדר גודל משמעותי ויש לשאוף למזערן.

 5. הקרן החדשה קיבלה מקרן פורד כ15 מליון דולר בשנים 2006-2008 נשיאת הקרן נעמי חזן גאה בקשריה עם קרן פורד והקשרים בינהם מוגדרים ע"י שני הצדדים כשותפות אסטרטגית חשובה

  אז די לבלף אותנו אנחנו כבר לא תמימים כבעבר

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s