הניתוח הצליח החולה מת מסנקציות בינלאומיות

הניתוח הצליח החולה מת מסנקציות בינלאומיות

הידיעות על בהלת החמאס מהירי על ישראל הדגימו זאת היטב: הניתוח הלא כל כך כירוגי ("עופרת יצוקה") הצליח אבל החולה (מדינת ישראל) כמעט "מת" מבחינת אסטרטגית היחסים הבינלאומיים – הוא התגרה באפשרות להיות מבודד בעולם ולחטוף סנקציות.

לקיחת סיכון כזה מצד מדינה איננה בהכרח מוטעית, אבל יש לבחון היטב האם אכן הייתה זו האופציה היחידה שעמדה בפנינו: להסכין עם הטרור המתועב נגד שדרות או לכתר את עזה ו"ליצוק עופרת" על מאות אזרחים וילדים עזתים.

מחד, ככלי להפחתה משמעותית של הטרור הוכיחה את עצמה מלחמה מהסוג של "עופרת יצוקה" כמענה ברמת סבירות טובה. בכך הוכח שיש מענה טוב יותר לטרור כשמנהלים את המערכה כמלחמה מבחוץ ולא ככובש בתוך השטח (אם כי השליטה במרחב ימי והאווירי של עזה מעט מסייגת את ההגדרה "לא כובש"). זו בהחלט נקודה שמחזקת את הטיעונים הביטחוניים בעד היערכות היקפית יותר ופולשנית פחות של צה"ל גם בגדה. זה נכון גם בטרם הגענו להסכם סופי עם הפלסטינים – למשל במודל של נסיגה אזרחית בלבד מהגדה.

ועדיין המלחמה הזו הייתה מוטעית בעיקר משום שהרקע לה היה בעייתי עד כדי הגלשת ישראל על המסלול המהיר לספק בידוד בינלאומי. עוד כמה כאלו ואנחנו עלולים להיות שם. זו סכנה גדולה וצריך לשאול האם אי-אפשר היה בלתה? על פניו נראה שאפשר בהחלט! לו הייתה ישראל נמנעת ממדיניות השליטה על המרחב האווירי והימי של הרצועה (מהשנייה הראשונה להתנתקות, עוד בטרם עלה החמאס לשלטון) הייתה משיגה ביטחון רב יותר ומאזן אימה טוב יותר. במצב כזה היה הרבה יותר טוב ברצועה – כלומר הרבה יותר מה להפסיד – ומערכה קצרה יותר ואכזרית פחות מ"עופרת יצוקה" הייתה מובילה, סביר להניח, לתוצאות דומות ואף טובות יותר מבחינת הפסקת ירי הקסאמים, לו בכלל היו הפלסטינים מסתכנים לירות אותם מלכתחילה.

בנוסף מדיניות המצור הישראלי על הרצועה חיזקה מאוד את התמיכה בחמאס (איזו מדינה תסכים שישלטו על חופיה? שאלו בהתלהמות רודפי הכבוד הלאומי ברצועה והצביעו לימין). יתכן שלולא המדיניות המקוממת הזאת לא הייתה התנועה הקיצונית והאיומה הזו זוכה בבחירות ברצועה ולא היינו מתפללים להחזרת גלעד שליט. ייתכן גם שבנותיו של רופא עזתי, איש מוסר משכמו ומעלה, כמו ילדים ונערים עזתים רבים אחרים, היו היום בחיים או שלמים בגופם ובנפשם. ואילו למרות הכל בכל זאת היה החמאס עולה והמלחמה פורצת, היתה ישראל בעמדה דיפלומטית נוחה הרבה יותר להוכחת צדקתה.

אבל בישראל כמו בישראל, לא מפסיקים לאמץ את הכוחניות המטופשת ככלי אסטרטגי לאומי וממיטים אסון על כולנו, ללא הצדקה ביטחונית אמיתית.

 

4 מחשבות על “הניתוח הצליח החולה מת מסנקציות בינלאומיות

  1. חמאס הינו תנועה טוטליטרית שאמנתה ניאו נאצית. צריך להיות באמת נאיבי במיוחד כדי לחשוב שויתורים אסטרטגיים – כאלה שיאפשרו לברברים האיסלמיסטיים להתחמש בנשק כבד שמפעיליהם האיראניים יעבירו – היו מביאים שלום ושלווה.

  2. ".. ומערכה קצרה יותר ואכזרית פחות מ"עופרת יצוקה" הייתה מובילה, סביר להניח, לתוצאות דומות ואף טובות יותר…" ואני רוצה להדגיש את ה"סביר להניח".כמו שאתה סובר שאי הטלת מצור היתה מונעת או מקצרת את המערכה העתידית,יש שייסברו שבהעדר מצור נשק מפר איזון היה מוצא דרכו לרצועה.במצב כזה העימות הבלתי נמנע,היה נגמר בצורה חמורה בהרבה(לצד הישראלי,בהנחה שהוא מעניין אותך כמובן).עוד טרם ההתנתקות ירו על הדרום.אני לא יודע מאיפה אתה בארץ ואם יצא לך לחוות "שיגרה" שכזו… כשיורים ומשגרים על אוכלוסיה אזרחית-זו מלחמה לכל דבר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s