הכריכה האחורית – מהפיכת הקצינים הדמוקרטיים

הכריכה האחורית – מהפיכת הקצינים הדמוקרטיים

 

מהפיכת הקצינים הדמוקרטיים\ הוצאת משרד הביטחון
בספר עיון זה מאת תא"ל במיל' יהורם עמידרור אנו נחשפים לראשונה לקבוצת הקצינים הבכירים שבשנת 2005, ברוח תפישתו של בינימין נתניהו, הציעו למועצה לביטחון לאומי תוכנית מגירה מרחיקת לכת כנגד האיומים הטמונים לישראל במרחב המזרח תיכוני הלא-דמוקרטי.

"הקצינים הדמוקרטיים", כפי שנהוג היה לכנותם, האמינו כי דמוקרטיה במדינות שכנות היא הערובה היחידה לשלום יציב; כי בלעדיה אל לה לישראל לבצע נסיגות נוספות שיערערו את מעמדה הגיאו-פוליטי; כי ללא איזונים ובלמים ראויים במדינות השכנות, מבנה ההחלטות הריכוזי יקל עליהן להיכנס להרפתקאות צבאיות שיעלו בחיי אדם; וכי ללא תרבות דמוקרטית מושרשת לא יצליח מבנה דמוקרטי פורמאלי למנוע את תירגום הפנטזיות הפוליטיות שהטמיעו מנהיגים מתהלמים בהמונים לתוקפנות צבאית.

בספר מפורט וקולח זה פורס תא"ל במיל' עמידרור את התוכנית המפורטת, את הסיבות לכשלונה, ואת המהלכים שליוו אותה. הקצינים הדמוקרטיים הציעו להקים רשת של סוכנים חשאיים שיפיצו רעיונות דמוקרטיים בשטחים ובמדינות ערב. הם גרסו כי רשת כזו תערער בצורה הקשה ביותר את כוחם של השליטים העוינים והנוקשים, את מעמדם של אנשי חזית הסירוב ושל גורמים איסלמיסטיים. הם פירטו באופן מרשים את הנוהגים הברבריים והברוטאליים הנופצים במדינות ערב ובראשות הפלסטינית ביחס לגורמים שהשלטונות לא חפצים ביקרם והבהירו כי התסיסה הקיימת נגד נוהגים אלו היא בעלת פוטנציאל אדיר בשינוי פניהם של חלקים רבים במזרח התיכון. הקצינים הדמוקרטיים ראו בכך משימה אסטרטגית-לאומית ראשונה במעלה.

מעבר לרשת הסוכנים מפיצי הרעיונות הדמוקרטיים, הציעו הקצינים הדמוקרטיים צעדים מרחיקי לכת עוד יותר: הם הציעו כי ישראל תשמש באופן מופגן ומודע כדוגמה ומופת לאותן מדינות ערב השבויות בפוליטיקת הכוח והשררה: הם הציעו לשפר דרמטית את שוויון הזכויות למיעוט הערבי בישראל, להעניק לתושבי השטחים, בשלב הראשון, זכויות של תושבי קבע ולהנהיג את החוק הישראלי ולא הצבאי ביחס אליהם; הם קראו לבטל את משטר האפלייה בין המתנחלים היהודים לתושבים הפלסטינים בשטחים באמצעות פיתרון ביניים בטווח של שנים ספורות ועוד צעדים דראמטיים רבים. כל אלו, הם ציינו, יהוו מנוף אדיר להחדרת הרעיונות הדמוקרטיים וסדיקת פוליטיקת הכוח והשררה באזורינו, מה שיוביל למפנה אסטרטגי במזרח התיכון.

תא"ל עמידרור לא מסתפק בתיאור עיוני, מפורט ככל שיהיה, של התוכנית, ומתאר בצורה מרתקת, בפרק האחרון בספר, את המהלכים במסדורנות השלטון, שליוו את הצגת התוכנית לדרג המדיני. עמידרור מספר כי כשהציגו את התוכנית לשר הביטחון אהוד ברק העלה זה חיוך וטען כי התוכנית גאונית, רק שמטרתה האסטרטגית של ישראל איננה קידום הדמוקרטיה במזרח התיכון אלא שמירה של… (מילה שצונזרה) של ישראל במזרח התיכון. הקצינים הנהנו במבוכה והחליטו כי יש לגנוז את התוכנית כולה שכן איננה עונה על היעדים האסטרטגיים של המנהיג העליון. מאז, מספר עמידרור, הפכה התוכנית למשל ושנינה, וכונתה "יום כיפור של תוכניות המגירה".

85 ש"ח
80 ש"ח באילת

הכריכה האחורית היא סוגה חדשה, כתיבה של כריכות אחוריות לספרים שטרם נכתבו, ואף אין צורך כי יכתבו, משום שהנצחתם ב"דבר העורך" או "דבר המוציא לאור", על כל מוסכמות הסוגה הזו, היא מעשה היצירה כשלעצמה. אין פה חגיגה של "מות היצירה", הלוואי והסוגה הזו תיכשל.

עוד בסדרה

7 מחשבות על “הכריכה האחורית – מהפיכת הקצינים הדמוקרטיים

 1. אין סיכוי שזה אמיתי.

  כידוע, האינטלגנטיים ביותר הולכים ללמוד פיזיקה ומתמטיקה. אחר כך באים אנשי מחשבים, רפואה, אנשי מדעי הרוח וכדומה. אחר כך באים מנהלים שונים, זוטרים או לא, אחר כך קימעונאים וסוחרים, ואחר כך נהגי מוניות. אלו של אגד באים אחריהם, ואת רשימת האזרחים סוגרים אחרי עובדי התחזוקה של העיריה המורים והמורות, כאשר לגננות יתרון זעום על אלו האחרונים. מתחתם מגיעים הפוליטיקאים. הן נבחרי העם והן הפעילים של אחרי הקלעים. אחריהם, סוגרים את הרשימה, אלו הנחותים ביותר באינטליגנציה שלהם, אלו שאי קיו אחד פחות כבר יחשב לרמה של אמבה, הלו הם אנשי הצבא למיניהם. ככול שהדרגה על הכתף גבוהה יותר, כך נמוכה האינטליגנציה שמתחת לכומתה. והכי טיפשים עוברים לכנסת, למרות הסטירה הפנימית שבדברי, וזאת כיוון שברמות כאלו של טמטום, המתמטיקה עובדת אחרת.

 2. רק שבתכנית המגירה היו חסרות משימות נוספות:
  הקמת רשת מקבילה שתשתול רעיונות של דמוקרטיה, הומניזם וחילוניות בקרב המתנחלים
  הקמת רשת שתשתול רעיונות של קידום אהדה לזכויות אדם בקרב הציבור הישראלי (דבר שאולי היה נחסך הצורך בו, לו השמאל הישראלי היה פונה אל העם)

  ומעל לכל, הקמת רשת שתשתול רעיונות של דמוקרטיה בתוך כת הצבא עצמו ובכת הסוגדים לו בתקשורת וכו', וקודם כל בראשם של גנרלים מסויימים, ובמקרה זה גנרל אחד.

 3. מפחיד להחריד, שהרי אם הקצינים הדמוקרטים היו קיימים בטח היו מוציאים אותם לפנסיה מוקדמת בארצנו.

  וגם חבל. יכול להיות שזה היה הפתרון למצב בארץ …

 4. זה הכי דומה לבורחס שהצלחת להוציא? אפס מקוריות בריבוע? תנסה שוב, בטוח תצליח יותר. דרך אגב, דורון רוזנבלום עשה זאת לפני כמה שנים בהארץ בכישרון רב בהרבה למרות שקשקש שטויות לא פחות עלובות משלך.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s