משל הרוטוויילר

כשהייתי ילד היה דוד יחיאל נוהג לספר לי משל שחזר על עצמו בגרסאות שונות. אם נפשיט אותו מהסגנון של הדוד, זה הולך בערך כך:

משפחה חמה ומגובשת שהסתכסכה עם שכניה האלימים והמפחידים, החליטה לרכוש כלב רוטוויילר על מנת שיגן על ביתה מפניהם. בכלבייה הציעו להם כלבי הגנה מסוגים שונים, אך הם דחו את כל ההצעות וביקשו את הרוטוויילר הכי מפחיד ומג'ונן. מול שכנים כמו שלנו, פסקו, סתם רועה גרמני שקול לא יעזור. צריך כלב שלא רואה בעיניים. נכנס מישהו, ישר הוא תוקף. לא שואל שאלות.

חזרו בני המשפחה הבייתה עם הרוטוויילר וזמם לפיו. וקבעו נוהל מתי מותר ומתי אסור להוריד את הזמם. אך הכלב זמם משהו אחר, הוא הצליח להוריד את ההתקן המלאכותי שחסם את מלתעותיו, תקף את בני המשפחה, פצע אותם קשות, הרג את בתם הפעוטה, וגרם להם להסתגר בחדר האמבטיה מבלי יכולת לצאת.

משל נפלא. והנמשל? מי המשפחה?
המשפחה היא אנחנו, הישראלים.

אבל מי הוא הרוטוויילר?
צה"ל? לא. הממשלה? לא.
הרוטוויילר הוא משהו מופשט יותר, הוא התפישה הזאת שאומרת שהאיום החיצוני מצדיק כל דיכוי פנימי. הרוטוויילר הוא התפישה של "בעל הבית השתגע", צה"ל תמיד צודק ולא מכסת"ח, להיכנס בהם בכל הכוח, לא לרחם על בכיינים שמדיניות ביטחונית או תכנונית פוגעת בהם, זה לראות זכויות אדם ואזרח כמשניות לשיקולי ביטחון שאין צורך לנמקם בפירוט. הוטוויילר זה להקים ועדת בדיקה של הכנסת שתחקור ארגוני שינוי חברתי שעשו פה כל כך הרבה למען המדינה.

זה הרוטוויילר שינשך אותנו. כעת שיחררנו אותו במלוא העוז. ושאלוהים יעזור לנו.

הרוטווילר הזה, אל תתבלבלו, יפגע בכו-לנו. האם הוא יגן עלינו מהאיום החיצוני?

אולי, בהתחלה, ייתכן שעם שינוי מאזן הכוחות הרוטוויילר ימשוך אלינו זעם גדול יותר, ויסתום את הגולל על היכולת לשנות פה דברים באמצעות דיאלוג. הרוטוויילר יחצה את כל הקווים האדומים בכל מאבק שבו יטול חלק. הוא יהפוך את הסכסוך למאבק בין שני מטורפים שמי לעזאזל רוצה להתערב בו.

 

שימו לב גם לדוח של ארגון "קשב", מנתמכי הקרן החדשה לישראל, שמנתח את הדוח של ארגון "אם תרצו" ומוצא גילויים מפתיעים ביותר אודותיו.

10 מחשבות על “משל הרוטוויילר

 1. עם השמאל התל אביבי כול כך רוצה את זכות השיבה מי אנחנו שנתנגד? רק דרישה אחת יש לי מכם: תקלטו את הפליטים, פעם אחת בחיים תמצאו בעצמכם מינימום של יושרה והגינות ותהוו דוגמא לפתיחות אמיתית ויכולת לקחת חלק מהנטל. הרי כול הבכיינים נוסח גדעון לוי זה בדיוק מסוג האנשים שיטיפו לזכות השיבה רק כדי לזרוק את הנקלטים לפריפריה או לדרום ואז לשבת בבית קפה ולהרגיש את עצמו נאור.

 2. עידו, אל מה אתה מדבר?
  אתה מניח כל כך הרבה הנחות פנטסטיות על העמות שלי, ושל הרבה ארגונים ואישים בשמאל.
  לפחות תלמד קודם על הזרמים השונים.

 3. אתה רוצה הסכם עם הפלסטינאים זה כולל זכות שיבה השאלה היא המספרים, אני מתנגד מוחלט של העניין אבל אם גדעון לוי ושולמית אלוני כול כך בעד להחזיר אותם זה בסדר מבחינתי רק דרישה אחת יש לי והיא שייקחו את הנטל על עצמם ובאופן טוטאלי כלומר שרעננה גבעתיים תל אביב הם שייקלטו את הפליטים, הכי פשוט ואלגנטי שיש.

 4. עידו, מה יהיה?
  אתה מעולם לא בחנת את העמדות שלי, הכל הנחות מראש.

  אני בכלל מתנגד לתהליך השלום. יותר נכון במאמצים לקיים תהליך כזה כשאין מוכנות אמיתית בהנהגות של שני הצדדים.

  אגב, תמיכה בהסכם היא לא תמיכה בכל הסכם שהוא.

  כל זה לא מפריע לך לפנטז דברים שנמצאים בעיקר בראש שלך. אין להם על מה להסתמך

 5. אם הפליטים באמת חוזרים, לפי רוב התכניות המדיניות שכוללות את זה, תוקם מדינה אחת בין הים לנהר. מה שאומר, שהפליטים לא יצטרכו לזוז פיזית מטר אחד – הם ישארו איפה שהם נמצאים, ופשוט יקבלו אזרחות ישראלית (או פלסטינית, או ישראטינית, או מה שלא יהיה).

 6. העיקרון שלי בעודו עומד, השמאל התל אביבי חושב שזכות השיבה לגיטימית אז שיוכיח את זה במעשים ויקרא לקלוט את הפליטים.

 7. השאלה היא רק אם אמת המידה הזו], הנכונה כלשעצמה יושמה גם על ידי אלה שמבקשים עכשיו את עירנות הציבור

  לפי נסיוני, הקרן החדשה (כלומר האישים שפעלו בשמה כמובן, שכן הגוף עצמו הוא ישות ערטילאית) עמדה מן הצד ואף דחפה כמה אנשים לרוטווילרים, מתוך הנחה תועלתית אישית צרה. כאשר הרוטוויילרים סיימו את הארוחה הם המשיכו כמובן\ ועכשיו לא נותר מי שיצעק כל כך חזק. כך דרכו של עולם, ויתור על עקרונות תמורת דילים רק דוחה את הקץ.

  אין מניעה מוסרית כרגע לנקוט באותן שיטות כלפי בכירי הקרן\ כלומר לסגור דילים על הגב שלהם. כל כמה שמצער הדבר, פוליטיקה היא שדה פעולה מעשי וציני, וססמאות יפות אינן גורעות מאמת זו.

 8. לא מעניין אותי כול הזרמים שיש לשמאל וממילא לא מדובר בפיסיקה גרעינית, כול הלניניסטים טרוצקיסטים או מאואיסטים זה הכול בבלת אחד גדול. אני קורא לשמאל התל אביבי להרים את הכפפה ולהראות שהם רציניים בקשר לקליטת הפליטים זה הכול.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s