כשהצביעות של הימין החרדי נעלמת

יש ימין ושמאל חרדיים. לפחות כתפישות עממיות נרחבות אם לא כדפוסי הצבעה. יש חרדים הרגישים הרבה יותר לעוולות חברתיות מאחיהם המעדיפים זרוע נטויה על דו-שיח. והימין החרדי, יש בו משהו מטריד, כך גיליתי, דווקא כשהוא כנה מאוד ונטול כל צביעות.

 

ראו הכתבה הזו, באתר "ככר השבת", והתגובות לה. הכתבה מספרת על "ענישה קולקטיווית" של "אגד" בשל ונדליזם של חרדים קיצוניים – הפסקת נסיעת קווי אגד בשכונת מאה שערים. גם אם לא כיוונה "אגד" צעד זה כעונש, אלא כדרך הקלה והפשוטה להגן על שלום הנהגים ("צרכי ביטחון"), המדיניות שלה יצאה לפועל כעונש קולקטיווי פר-אקסלנס. הכתבה באתר הביעה טון מזועזע, בצדק, מהצעד הברוטאלי הזה, המשאיר אוכלוסיה קשת יום התלויה מאוד בתחבורה ציבורית ללא כל מענה.

 

התגבות לעומת זאת, ברובן המוחלט, מביעות תמיכה ברורה ב"אגד" וחמת זעם ואף שמחה לאיד כנגד תושבי מאה שערים – שהפו לגוש גדול של "סיקריקים", חרדים פנאטיים, אל מול הקול הכל-חרדי הנורמאלי המבקש חיבוק מהישראליות.  יהיו מי שיראו בזה סגירת חשבונות בין זרמים שונים של החרדים, הידועים בהיעדר חיבת ישראל אחד כלפי השני, אבל לא נשמע שזה רק זה. הטיעונים בתגובות היו עקרוניים, הזיהויים השבטיים כמעט ולא עלו. שילמדו לקח, תבו שם, שכולם יסבלו שם ואז הם יבינו.

 

שלא יובן לא נכון, אני רואה באור חיובי מאוד ביקורת פנים-חרדית על הפאנטיות הדתית ואני בעד השתלבות של הקהילה החרדית בישראליות (לפחות בערכי הליבה המתיימרים להיות דמוקרטיים). אני רק חש חשש כשהשתלבות בקולקטיב באה מתוך הוצאה מחוץ לגדר של קבוצה מוכללת, שזכויות האדם שלה הופכים לנטל, וששיקולי נוחות וביטחון מצדיקים בקלות צעדי ענישה קולקטיוויים כנגדה. לא רק לי זה הזכיר את מה שאנחנו עושים לערבים – גם טוקבקיסט אחד (שאפו על היעדר הצביעות ועל הפיכחון) העיר שזה מאוד מזכיר את היחס לערבים. וזו הייתה מבחינתו הוכחה ניצחת לכך שמדובר במדיניות נכונה וצודקת.

הזליגה של הגיון הענישה הקולקטיווית מערבים ליהודים מורידה את מפלס הצביעות והאפלייה, אבל מעלה את מפלס התמיכה בפאשיזם. ממש ענישה קולקטיווית לכל.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s