הרב מיפו ואינסטינקט ההגנה העצמית הבריא

התכווצות השמאל זוכה לאחרונה להרבה פרשנויות טובות וטובות יותר מהכיוון הסוציאל-דמוקרטי, החברתי והתרבותי. מה שאני אישית בכל זאת חש שחסר, הוא ההבנה שמה שמבריח את העם מהשמאל – שוב, להערכתי – הוא התחושה של העם שהשמאל איבד את האינסטינקט הבריא של הגנה עצמית.
 
למעשה, גם אני לא הייתי בוחר במחנה אידיאולוגי שאיבד את אינסטינקט ההגנה העצמית שלו (ומה שקרס הוא מחנה אידיאולוגי-רעיוני, לא רק גברדייה פוליטית). עכשיו לך תשכנע שמה שישראל עושה כיום רחוק מאוד מהגנה עצמית או שמה שחשוב זה הכלכלה. מבחינת האיש והאישה הרחוקים מקלחת קבלת ההחלטות ועשיית העוולות הישראלית, הם חשופים לטרור פלסטיני פשוט משום שהם יהודים.
 
והנה נזכרתי בתקרית שאירעה ביום כיפור של המאורעות בעכו, רק ביפו. הסתובבתי לי ביפו עם אופניי ואפשר היה לחוש את המתח באוויר. אישית לא הייתי מעודכן במה שקרה בעכו, כך שלא הבנתי את טיבו של המתח הזה עד הסוף. בפינת רחוב ראיתי התקהלות של גברתנים ערבים, ליד מכונית שמכשיר סטריאו שלה ניגן בקול, מול בחור חובש כיפה ונראה היה שעומדת להתחיל אלימות. הבחור היהודי התרחק משם ובמקומו התקרב אליהם חובש כיפה אחר שלצורך הנוחות אקרא לו "הרב" (בשבילי הוא בהחלט היה מורה דרך). הוא התקרב אל הקבוצה בכזו עוצמה שזה היה מפתיע. התקרבתי קצת לזירת ההתרחשות וממה ששמעתי הדיאלוג התנהל בערך כך:
"חסן, אם אני אבוא לפלסטין – ואינשאללה שתקום ותיהיה – ואקלל את מוחמד מה יעשו לי?"
"אתה שמעת מה עשו היום בעכו המשטרה? אתם מרביצים אחרי זה מדברים יפה".
"הם חארות ועושים אפלייה. אני יודע את זה. עכשיו בינינו אנחנו יכולים להיות שכנים או אויבים. בינינו אין למעלה או למטה, רק בטוב או ברע".
לא שמעתי עוד הרבה, אבל המוזיקה הוחלשה.
אם יש דימוי אחד לשמאל שמשדר הוגנות גאה ולא התאבדותיות, כנראה שהרב הזה הוא המייצג הנכון ביותר שלו. זהו רב מזרחי שככל הנראה לא פיתח תודעה פוליטית מתוך רגשות אשם של מי שמבין שהוא שייך לעבר קולוניאלי מפוקפק. מהדמות שהצטיירה שם נראה שמנהיג שטח זה חש באמת אחד עם הערבים של יפו ומשם הוא מזדהה גם עם התביעה לשוויון אבל גם עם התביעה שינהגו בו ובקהילתו בהוגנות. שהוא לא יהיה "מאמי יא מאמי" מהמחזמר הנודע; ושתביעה להוגנות לא חייבת להיות מלווה ברטוריקה ריאקציונרית מתלהמת.

5 מחשבות על “הרב מיפו ואינסטינקט ההגנה העצמית הבריא

 1. בעיקר השמאל הקיצוני איבד את אינסטינקט ההגנה העצמית,במקומות מסוימים יש תחושה קשה מאוד שאנשי השמאל כבר מעדיפים להזדהות עם הערבים ולא עם היהדוים,לצערי התחושה הזאת לא תמיד מוטעית.

  אני לא רואה איך אפשר לפתח תפיסה פוליטית על יסוד עבר קולוניאלי מפוקפק,אין לנו עבר קולוניאלי מפוקפק או הגון או בכלל.

 2. אין קשר בין הגנה עצמית להזדהות במובן הזה שאתה מציין. שכן ההזדהות עם הערבים לא חופפת בהכרח את הרעיון של הזדהות עם מי שתוקף אותי.

  הרעיון הוא שבתוך הקבוצה הגדולה הזו המכונה ערבים נמצאים אנשים שהמדינה שלנו הסבה להם עוולות סיסטמטיות ללא אפלייה של מין או דת, רק על רקע לאום.
  לכן מזדהים עם סבלה. הזדהות איננה זהות. אתה תמיד מזדהה עם מי שאתה לא. הזדהות עם עצמך היא סוג של נרקסיזם. את תחושותיך אתה חש באופן בלתי אמצעי.

 3. זק-יש לנו עבר בין 3000 שנה ויותר,לא באנו מן הים ולא באנו לכבוש ארץ זרה לא לנו,הקולוניאליזם היחיד שקיים כאן הוא ההתפשטות של התפיסה האירופאית על רגשות האשם שלה.

  יריב-יש קשר ישיר,המאבק הוא בין עמים והזדהות היא המרכיב החשוב ביותר בזהות ויש אומרים שהוא אחד משני מרכיבים(הרכיב השני הוא זיהוי ע"י אחרים).
  לא דיברנו על הזדהות עם העצמי אלא עם בני העם.

 4. ועידת דורבן אינה ועידה של מעמד הפועלים אלא בהחלט וועידה בורגנית הנשלטת על ידי מדינות קפיטליסטיות בעיקר של העולם השלישי. אולם היא בכל זאת משקפת את ההתנגדות הרווחת לגזענות . משתתפים בה גם ארגונים זעיר בורגנים רבים ובמיוחד ארגונים שלא למטרות רווח. מה שמאפיין אותה יותר מכל דבר אחר היא ההתנגדות לגזענות הציונית ולמדינת האפרטהייד הציונית וההבנה כי ישראל אינה סוג של דמוקרטיה בורגנית אלא אתנו קרטיה בורגנית קולוניאליסטית המשתמשת בדת היהודית להצדקת האפליה השיטתית של הפלסטינים אזרחי מדינת ישראל. אם היינו זקוקים להוכחה כי זה המצב הרי באו הבחירות של ליברמן והתוכניות שלו כנגד הפלסטינים הכוללות את ההצהרה כי יש הכרח שמדינת ישראל תהיה מדינה יהודית..

  המעניין השנה הוא כי ארצות הברית החליטה להשתתף בוועידה וברור שגם אם אובמה ינסה לרכך מאוד את הגינויים של ישראל הוועידה בסופו של יום תצא עם גינוי ישראל כמדינה גזענית מהסוג של אפרטהייד. על רקע זה יש לצפות גם התנגשות בין הכיוון שאובמה מנסה לנקוט במזרח התיכון תוך התקרבות לאיראן על מנת לאפשר לארצות הברית לסגת מעיראק, ובין המדיניות של ישראל ובמיוחד תחת הממשלה הצפויה של נתניהו.
  הבידוד של מדינת האפרטהייד הישראלית הולך ומעמיק , הולך ומעמיק. זאת אנו רואים היטב בימים אלו שלאחר הטבח בעזה. עשרות אוניברסיטאות באנגליה נכבשות על ידי סטודנטים הדורשים חרם על ישראל. זה עתה אוניברסיטה ראשונה בארצות הברית הסכימה שלא להשקיע בחברות העוסקות בהשקעות בישראל שמה האמפשיר והיא נמצאת באמרסט. היא גם ידועה בכך שהייתה הראשונה שנקטה בצעד זה כנגד שלטון האפרטהייד בארצות הברית. עוד יותר חשוב הוא ההתנגדות לישראל שהולכת וגדלה באיגודים המקצועיים ברחבי העולם: דרום אפריקה, אוסטרליה , קנדה, אירלנד, אנגליה. אין כל ספק כי לדעת הקהל בעולם כולו מדינת האפרטהייד הבלתי נסבלת בישראל חייבת לפנות את מקומה למדינה אחת מהים ועד הנהר בה לפלסטינים זכויות שוות. מבחינה זו דעת קהל זאת מתקרבת לעמדתנו כי הפתרון היחיד הוא מדינת פועלים פלסטינית מהים ועד הנהר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s