תגובה מהירה למאמר שגוי כל כך של אבירמה גולן

אבירמה גולן, שאני בדרך כלל מעריך, הפתיעה אותי לרעה במאמר שבלשון המעטה מראה על אפס תחקיר לגבי תנועת "עיר לכולנו", ומעט מאוד הבנה של רוח התנועה.

 

[והנה גם תגובה מופתית ומפורטת יותר של צביקה בשור, למעמיקי דעת].

עיר לכולנו לא מבטאת נהמות לב רק של צעירים זרוקים ממרכז תל-אביב, היא התאגדות אינטרסים של קבוצות רבות, המבטאות את הרב-תרבותיות של העיר ואת חליקה השונים – בעיקר המקופחים.

עיר לכולנו היא מופת לריאל-פוליטיק – היא לא מכוונת לאיזו אוטופיה סוציאליסטית של דירות יפות לכולם. מהיכן הבאת את זה גברת גולן? זה ממש על גבול הדיבה.

עיר לכולנו היא הדבר הרחוק ביותר מ"מדינת תל-אביב", היא כולה מוחייבות לפיתוח פוליטיקה עממית אחרת שתהווה מודל לעוד ועוד ערים והתארגנויות גם ברמה הארצית.

עיר לכולנו לא מתעלמת מהשוק החופשי, היא מבקשת לרסן את "קדושתו", כמולך יחיד שלמענו מקריבים כל אינטרס חברתי אחר. איש לא יחריב את רוח היזמות והכלכלה הפורחת בתל-אביב – לפחות לא מטעם עיר לכולנו.

עיר לכולנו לא מתבססת על שנאת עשירים, זו שטות או תחושה של מי שמאויים מכוח חדש מול ההגמוניה הניאו-ליברלית. עשירים זה אחלה, שיהיה להם לבריאות. אבל כשכוח כלכלי הופך להיות כוח פוליטי-מקומי (ובעצם גם ברמה הארצית), צריך כוח נגד שיפרק את הקשר הגורדי הזה. אם יש לך כסף, זה עדיין לא אומר שאתה שווה יותר מקול אחד בבחירות. בניגוד לספירה הכלכלית, בספירה הפוליטית אנו רוצים לשאוף לשוויון מלא, לא?

 

4 מחשבות על “תגובה מהירה למאמר שגוי כל כך של אבירמה גולן

  1. לא מבינה הרבה בבחירות לתל אביב וגם לא בעלת זכות הצבעה בה, אבל "מקופחים" הוא מינוח, יריב, ששייך לשיח הפסיכולוגיסטי. כמו שמדברים על תלמיד מתבכיין שהמורה לא נתנה לו את רשות הדיבור.
    תושבי כפר שלם, ובראשם אהרון מדואל, הם לא מקופחים אלא מדוכאים. מדובר כאן בעובדות אובייקטיביות: הם נשלחו לגור על אדמות של פלסטינים (כמו הרבה מזרחים אחרים, שנכנסו לבתי הפלסטינים בירושלים למשל), והם הראשונים שמפונים כשהאדמה מתחילה להיות שווה יותר. בתי הספר בדרום תל אביב מציעים חינוך רע ומקצועי בעיקר, לאחר שנים של הסללה ונסיונות אינטגרציה נואלים ועוד ועוד, שאתה בטח יודע.
    הם לא באים להתבכיין אלא לשחק במשחק הדמוקרטי ולדרוש את מה שמגיע להם בדין.
    וחוץ מזה תודה על המאמר, למדתי משהו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s