מיזם: בנק רעיונות למיזמים לשינוי חברתי

בבלוג הזה התחלתי מיזם – שמחפש בית אירגוני – הנוגע למקום מפגש מקוון לרעיונאים ויזמים וארגונים חברתיים.
הבלוג בשלב פיילוט ופתוח לרעיונות נוספים ומוקפדים.

http://socialidea.blogli.co.il/

הרעיונאות היא עסק די מוזנח בתחום השינוי החברתי (ובכלל). במידה מסויימת זה קורה בצדק: לכל אחד יש רעיונות, רעיונות הן שלב ראשוני כל כך בשרשרת המזון של היזמות וכן רעיונות חברתיים מועלים בפתיחות חדשות לבקרים (הרי אין להם מי יודע מה אפקט מניב רווחים חומריים, וכך אין תמריץ לשמור אותם לעצמך).

בכל זאת יש לטעמי צורך, בפרט בתחום השינוי החברתי והסביבתי, ליצור מקום שמפגיש את מיטב הכשרונות והמוחות הקודחים בשדה הרעיונאות החברתית עם מיטב הביצועיסטים בתחום (ואני עושה את ההפרדה הזו על אף ששני הצדדים יכולים לשכון באותו אדם). באופן מעשי יהיה מדובר במעין “בנק רעיונות”, מקום בו ניתן יהיה ליזמים וארגונים לדלות רעיונות מתקדמים להנעת השינוי החברתי ומן הצד השני ניתן יהיה לבטא רעיונות כאלו ולפתח אותם.

השאיפה היא להעלות רעיונות ברמת פיתוח בינונית, תוך כדי שמצד אחד לא ממהרים להוציא להורג רעיון טוב רק בשל החשש מקשיי יישום, ומצד שני לא מתנתקים לחלוטין מהמחשבה על האפשרות ליישם את הרעיון ועל דרכי יישומו. כמו כן רמת הפיתוח של הרעיון מבחינת המתודה של מטרות, יעדים, שלבי ודרכי יישום, צריכה להיות סכמטית וראשונית, אבל ברוב המקרים רצוי לדאוג להכלילה בתקציר (בריף).

16 מחשבות על “מיזם: בנק רעיונות למיזמים לשינוי חברתי

 1. יריב מוהר- הנפש הטובה מסצ'ואן. ה-נשמה. מוסיקת נשמה בדמות אדם. אדם שהוא מוסיקת נשמה. אני מקווה שהמיזם היפה שלך יעלה ויפרח במהרה! והיי- אולי עוד אשמש עבורכם כפקידה…

  -י. היפה

  (וליתר ביטחון-
  הנפש הטובה מסצ'ואן-
  מחזה של ב.ברכט)

 2. רעיון מצויין!

  אולי הפרוייקט הזה יעודד אנשים להשמיע את רעיונותיהם, ולא לגנוז אותם בשלב החשיבה

  הלוואי ותהיה מודעות יותר גדולה לחשיבותם של שינויים חברתיים

 3. הנה רעיון – חברה שבה אנשים עובדים פחות שעות ביום ומקבלים שכר יותר גבוה.
  יאללה חלאס עם זה כבר. יש מספיק רעיונות: סוציאליזם, סוציאל-דמוקרטיה, אדום-ירוק, ועוד. הבעיה זה לא רעיונות, יש לנו שלשול של רעינות. הבעיה זה עם הפצתם וקידומם בפוליטיקה. וכשאני אומר פוליטיקה אני לא מתכוון לבלוגוספירה.

 4. בעיקרון אני מסכים איתך, קורא קבוע. הרעיון הוא לעשות סדר בשלשול. וכך להפוך את תהליך העיבוד (רעיון-החלטה לקדמו-מחשבה על קידומו-תוכנית עבודה-בקשה לגראנט-יישום) לפחות שרירותי בשלביו הראשוני. העניין הוא למצוא את הרעיונות הטובים ביותר, על מנת שירוצו בתוך מערך הכוחות המצומצם והשחוק של התנועה לשינוי חברתי.

 5. קראת פעם את מארקס? את קיינס? את רולס? מה שרירותי בהם?
  חוץ מזה רעיונות טובים לא עולים באופן ספונטני מדיונים תיאורטיים. רעיונות טובים צריכים גיבוי פוליטי חזק שיביא אותם לסדר היום.

 6. מארקס, קיינס ורולס התעסקו למיטב ידעתי במדיניות מאקרו, ולא בפרוייקטים נקודתיים לשינוי חברתי, בתוך מערך של NGO.

  כיום בכל אופן לעיתים מקדישים פחות תשומת לב דווקא לשלב מיקסום הרעיון.

 7. בכל מקרה גם NGOs יש לנו בשפע, אולי אפילו יותר מדי. צריך אנשים שיודעים לעבוד, לא אנשים שיודעים לחשוב.

 8. התכוונתי לזה שהרעיונות החברתיים כבר מלאים ומפוצצים ויש המון מהם ואפילו יותר מדי. לא צריך לשבת ולחשוב כי מקסימום נטחון קצת מים מרעיונות שהיו קודם, בזמן שאפשר לקחת ספר ולקרוא וללמוד את חכמת הדורות. צריך גופים ואנשים שיעבדו בתוך החברה ובפוליטיקה בשביל ליישם את הרעיונות האלה. למרות שגם מאלה יש מספיק (אנג'יאוס וגם לא).

 9. נדמה לי שמה שחסר זה מערכת למיון והשוואת רעיונות. נאמר שארגון חושב על רעיון טוב ומשקיע בו מאמצים. ייתכן שבתחום פעילותו מחכה לו רעיון הרבה יותר טוב, והעיקר, כזה שיכול להניע מהלך רחב יותר ולשבור את מעגל ההשפעה על המשוכנעים.
  במקרה כזה, לבנק רעיונות יש את היתרון של השוואת רעיונות ומיקסום היתרון מהאנרגיה שמשקיעים בקידום ומימוד מיזמים מבוססי רעינות.

  ללא ספק, הביצוע הוא השלב הקריטי והסיזיפי, ובו אני עוסק במירב הזמן שלי כמפתח משאבים, כאיש הסברה, וסתם כמי שעושה גם עבודות אדמיניסטרטיביות בגופים בהם אני עובד ומתנדב – יש כ-4 כאלה כרגע.

 10. הנחת היסוד שלך היא שצריך עוד רעיונות, שאין מספיק רעיונות טובים, שאין רעיונות רלוונטיים, שרק אם ישבו כמה חכמים בחדר עד שיצא עשן לבן המציאות תשתנה. ולא כך. מיסוי פרוגרסיבי הוא רעיון עתיק. מס על הבורסה הוא רעיון ישן למדי. איגודים מקצועיים קיימים כבר דורות. כל אלה הם רעיונות טובים, מצוינים אפילו, שרק דורשים ישום במציאות. ושום גימיק עם סלבריטיז לא יכול להחליף אותם.

 11. ממש לא גימיק, סוכנים לשינוי תודעה בקרב ההמון, ולא בקרב הצודקים והמסתגרים בצדקתם.

  רעיונות טובים יש המון, הם רק מכוסים ברעיונות בינוניים לרוב. צריך פלטפורמה להשוות רעיונות על בסיס השקעה-תועלת, וכך להביא למקסימום את היעילות של התנועה לשינוי חברתי.

  רעיונאות היא לא היפוכה של העשייה ולא האוייבת שלה. זה לא שמעתה כולם רק יחשבו. זה רק עוד שלב בעשייה, ועוד נישה קטנטנה בהשקעת האנרגייה. וזה גם מהנה, נסה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s