מה שטוב למדוכאים, רע למדוכא הבודד

חכם סיני אחד אמר פעם: "למדוכאים זה רצוי שיאמינו כי כוחות גדולים, מתוחכמים וחיצוניים, חוסמים אותם מלהתקדם, למדוכא זה רצוי להאמין שהכל אפשרי ותלוי רק בו".

אני לא יודע עם החכם הסיני הזה באמת היה קיים (או סיני), אבל הוא בהחלט היה חכם. זאת אומרת, הבעייה בכל שיח על דיכוי וקיפוח שהוא יכול בקלות להפוך למאלחש של דחף המוביליות החברתית – אני מהמדוכאים, אין לי טעם להתאמץ.

ומכאן אפשר לראות גם את החלוקה של האירגונים לשינוי חברתי: אירגוני העצמה שמטמיעים ביחיד את ההיגיון של כוח הרצון (ההיגיון הקפיטליסטי, יאמרו רדיקלי שמאל טהרניים) ואירגוני שיח והבנייה, שמטרתם סימון הגבולות השקופים והנראים שחוסמים את הקבוצות המוחלשות מלהתקדם (ההיגיון של הדטרמיניזם החברתי, או ההיגיון הבכייני שמקבע את המסכנות – יאמרו פנאטי השוק החופשי המגמתיים).

הבעייה עם האירגונים מהסוג הראשון, אם כל הכבוד לחשיבותם, היא שבעידן בו המדינה מפריטה את אחריותה החברתית הם כלל לא מאיימים על התהליך – להיפך, הם משתלבים בו נהדר. לאחר שיסתיים מהלך זה, עתיד השירותים החברתיים יהיה תלוי בנדבנים וקרנות של בעלי הון, בעיקר יהודים אמריקאים וקנדיים.

8 מחשבות על “מה שטוב למדוכאים, רע למדוכא הבודד

  1. האם איגודים מקצועים, ועדים קהילתיים ואגודות סטודנטים נכנסים בקטגוריה הראשונה או בשניה? או באף אחת מהן?
    נראה שהכותב הטמיע באופן מוצלח את ההגיון של ה-NGOs, מה שחוסם אותו מלהתקדם תיאורתית ולראות את הדרכים האמיתיות שיש למדוכאים להלחם על זכויותיהם.

  2. חנן, אירגון שיח קלאסי הוא "שיח חדש" (הידוע יותר בתור הקשת הדמוקרטית המזרחית). אירגונים שמנתרים את מבנה החברה. מהקצה האחר של הסכלה (הרבה יותר אמפירי), ניתן לציין את מכון אדווה. אם כי, זו בכל זאת קטגוריה קצת שונה.

    לאלמוני, איגודים למיניהם הם בהחלט קטגוריה שלישית ועם הרבה יותר פוטנציאל מהפכני.

  3. לאנונימי, כן – בניגוד להפרטה.

    לדג: אתה רציני? לא מכירר עמותות העצמה? ממהפך ועד נעמ"ת, לא חסר עמותות שבאות להעצים את היחיד שבא מקבוצה מוחלשת, מבלי (או במידה פחותה) להתייחס להחלשה המבנית של הקבוצה ממנה הוא בא.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s