הטרור הניהליסטי, אגב מקרה וירג'יניה-טק

הטבח בוירג'יניה טק על ידי צעיר עני, דחוי ומעורער שהחברה האמריקאית החומרנית-נורמטיבית לא הוציאה את הצד הטוב שבו, הוא תירוץ טוב להסתכל על העתיד האפשרי. ככל שכמות האנשים בעולם תגדל וככל שהמסגרות החברתיות והדת כגורם יומיומי יישחקו והחברה תהפוך יותר חומרנית-נורמטיבית אנו צפויים ליותר ויותר אנשים כאלו.

האנשים הללו הם הבאגים בתהליך החיברות החילוני-מערבי המורכב שלא מתבסס על אמונה עיוורת אלא – במקרה הטוב – על ערכים מופשטים ושלא נותן נישה חברתית לכל בני האדם, אלא מדיר חלק מהם ללא תקנה או אפשרות למפלט (שפעם ניתן על ידי הדת). הדת אולי הדירה בעבר מיעוטים דתיים, מכשפות ועובדי אלילים (שהיו לרוב מאוגדים בקבוצות משלהם) אבל לא הדירה אנשים רק בגלל כיעור או כישורים חברתיים נמוכים. היא נתנה לכולם את התחושה שאלוהים מקשיב להם.

בנוסף, ככל שתהליך החיברות מורכב יותר ומכיל ערכים סותרים ושיקול דעת ליחיד במקום ציוויים ברורים וחדים, רמת הסיבוכיות עולה ומביאה איתה תוצאות בלתי צפויות.

ומהצד שני, כמות אמצעי הנזק ההמוני הזמינים הולכת וגדלה (וירוסי מחשב, פצצות, פצצות מלוכלכות, ידע בביולוגיה, רעלים וחומרים כימיים אחרים שמופץ די חופשי). בנוסף, התפוררות חלק מהמדינות המחזיקות באמצעים כאלו – במיוחד במקרה של מתקפה אמריקאית או בינלאומית עליהן – צפוי להגדיל את הזמינות של אמצעים אלו.

וכך, הסיכוי שאמצעי נזק המוני ייפגשו אדם מעורער הולך וגדל ויכול להפוך לתופעה תרבותית שתזין את עצמה. זה יהיה תחילתו של שלב הטרור הניהליסטי שיכול לשנות את החיים בכדור הארץ באופן משמעותי.

רמז לכך יכולה לזמן עירק, כבר כיום ישנן במדינה המפוררת קבוצות שבשם האיסלם הקיצוני אונסים קטינים ורוצחים בלי אבחנה, וגם לאנשי הדת כבר אין שליטה עליהם. הרצחנות הפכה אצלהם לדבר העיקרי, האיסלם ושנאת המערב הם כבר באמת רק תירוץ.

כל אלו עלולים להיות תירוץ לעלייתם של שמרנים מהסוג הפשטני, הישן והרע.

8 מחשבות על “הטרור הניהליסטי, אגב מקרה וירג'יניה-טק

 1. אמת, יש ניכור וכולי, אך המקרה הזה ניראה יותר ספציפי למקום ולזמן. הבחור בוגר אחד מהתיכונים הכי יוקרתיים באמריקה, אחותו בוגרת פרינסטון (מוסד יוקרתי מאד ופרטי ויקר) שעובדת בתאגיד בטחוני מסווג מאד
  (מקניל טכנולוגיז). בשנה שעברה בוגר אחר של אותו תיכון פרץ בירי בתחנת משטרה והרג כמה שוטרים. התיכון הזה מקיים "שותפות-חסות" עם חברת נורתרופ, תאגיד צבאי-אוירי ענק. אגב מחוז פיירפקס, שם גדל הבחור ובגר תיכון פתח לאחרונה "סניף" בישראל (ובהודו) כדי לגייס עסקים לפתוח סניפים בתחומו.
  הבחור כתב דברים שעלולים לרמוז שעבר התעללות בתיכון וגם בבית.
  יש פה יותר מידי סימני שאלה מאשר לתייג את זה כניכור כללי מהחברה. בסך הכל הוא לא מן השוליים בשום קנה מידה, וגם למד במוסד נחשב (וירגינה טק). הוא בן למהגרים שבסך הכל הוכיחו כביכול את ה"חלום האמריקאי" המתברר כאן כסיוט.
  וושינגטון, ופיירפקס במיוחד הם משהו מקביל לסי אנד סאן הישראלי, אבל יותר מזה. מיליונרים, פקידי ממשל ובעיקר בכירי הייטק בטחוני, מרגלים, ותככים מפה עד הודעה חדשה.

 2. המקרה האישי משמש לי רק תירוץ – אולי דחוק – לעסוק בתופעה יותר רחבה, אז נראה לי שחבל להתעכב על מידת ההתאמה שלו לפרופיל שבניתי.

  באופן כללי אני מאמין שהתנהגות פסיכופטית נובעת גם מפרה-דיספוזיציות מולדות – כלומר מנטיות גנטיות, אבל צריך סביבה – ברמה משפחתית או רחבה יותר – כדי לעורר אותן.

 3. מקום בטוח להתחרפנות. בדיוק מה שקרה לנו אחרי שנים של עבודה בשב"כ.

  אנשים – אל תיענו לכל הפיתויים שמציעים לכם כשרוצים שתעבדו בשבילם: בחורות, מלונות פאר, כרטיס הנוסע המתמיד. כשתחלו למשל כמונו בסכיזופרניה פסיכוטית, לא ירצו להכיר את האמא שלכם ולא טיפול ולא נעליים. ולא רק אנחנו – כל מי שעובד שם יצא שרוט.

  טוב שהיו לנו צפרדעים סגולות אבל גם הן נגמרו בזמן האחרון ואפילו הגורילות שפעם היו מנחמות אותנו בלילות בגן החיות כבר מרימות את האף

 4. אנא תן דוגמא ל"קבוצות שבשם האיסלם הקיצוני אונסים קטינים ורוצחים בלי אבחנה, וגם לאנשי הדת כבר אין שליטה עליהם. הרצחנות הפכה אצלהם לדבר העיקרי, האיסלם ושנאת המערב הם כבר באמת רק תירוץ".
  מקורות מידע אובייקטיבים יתקבלו בברכה. וויקיפדיה ודיווחי לשכת ראש הממשלה – לא.

 5. זיגמונד פ. שטונה: להיות אסיאתי זאת פרה דיספוזיציה מולדת ללהיות פסיכי? לא. למה שזה יהיה ככה?

  לגזענות WHATC – יש קבוצות כאלה – לא גדולות כנראה -בכורדיסטן. המקורה לכך הוא תוכניות טלוויזיה כורדיסטניות שידיעה עליהן התפרסמה לפני כשנה וחצי בסוכנויות הידיעות. ע"פ הדיווחים מעלליהן כללו אונס נשים וקטינות וונדליזם ואפילו פגיעה במסגדים של קבוצות שונות.

 6. האם מדובר באמת בתופעה חברתית שמחולל האיסלם, או בקבוצה קטנה והזויה בסגנון מקרים דומים בארה"ב ובאירופה? ולמה אתה מזכיר דווקא את "עיראק המפוררת"? האם הפלוגות של א-סדר או המיליציות השואפות לסילוק הצבא האמריקאי הן קבוצות מהסוג הזה?

 7. לדעתי מדובר בקבוצה קטנה והזויה שלא מייצגת את האיסלם, אלא את ההתפוררות החברתית שהביאו האמריקאים בשילוב עם המיליטנטיות שהביאו הפונדמנטליסטים (ששמחו למינון מסויים של אי-סדר אך איבדו שליטה).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s