החברה האזרחית בישראל צריכה דגל משלה

כרעיון שהוא הרבה יותר מקופירייטרי, הצעתי בעבר ואני שוב מנסה לדחוף את הרעיון של דגל (ממשי, לא מטאפורי) נוסף לצד דגל ישראל – דגל החברה האזרחית  או דגל האזרחים בישראל.

 

לדגל, כסמל קולקטיווי יש – עד כמה שנוח ונהוג ללעוג לו – כוח מאחד, ממריץ וכזה שיוצר תודעה משותפת ואחווה יחסית. וגם אם החברה האזרחית איננה מקשה רעיונית אחת, ויש בתוכה אפילו מחלוקת, היא עדיין יכולה להתאחד סביב הרעיון של אזרחים שלוקחים את גורלם בידם ומקיימים מבנים חברתיים אלטרנטיביים, שלא פעם מקבילים לאלו של המדינה. אם כך, ראוי שיהיה להם גם דגל אלטרנטיבי, וגאווה בכוחם.

 

הסוציולוג דירקהיים, טען שאולהים הוא מעין מטאפורה לרעיון של הכלל, או החברה. אחר כך החליפה את אלוהים הלאומיות ומסממניה הבולטים – דגל הלאום. אם כן כעת הגיע תור הקהילתיות – גם לחברה האזרחית בישראל ראוי שיהיה דגל; דגל שעליו יוחלט בצורה שיתופית, אבל הפעם בשיתוף נציגי כל מגזרי החברה בישראל, כך שיבטא את כל חלקיה.

 

לצעשה הרעיון הזה פחות חתרני ממה שהוא נשמע. הוא לא חייב לערער על הדגל הקיים, דגל המדינה הכחול לבן, הוא פשוט יכול להיות מימד נוסף של סמליות קיבוצית.

 

כמובן שזה יהווה קמפיין אדיר לחברה האזרחית בישראל שכעת מונה אלפי עמותות (מלכ"רים) וכמה קרנות גדולות שבראשן הקרן החדשה לישראל (גילוי נאות: אני עובד עם מחלקת ההסברה של הקרן מפעם לפעם). החברה האזרחית היא כמו מדינה בתוך מדינת ישראל וגם במובן הזה היא ראויה לדגל משלה.

 

מעבר לקמפיין, שהבאזז התקשורתי מובטח לו, מדובר במורשת תרבותית חשובה מאין כמוה לתנועה החברתית-אזרחית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s