ייתכן ובכפר קנא הוכרעה המערכה על איראן

 
ייתכן ובכפר קנא הוכרעה המערכה על איראן. ייתכן ותמונות ההרוגים מהאקט הנפשע והטיפשי גם יחד סגרו את חלון ההזדמנויות לשזור מאמץ בינלאומי משותף כנגד איום אדיר לכל כוח ליברלי באזור. חיזבאללה והאיראנים ידעו בדיוק שכך יהיה, שההשתוללות של צה"ל תחזיר אותם לתודעה הבינלאומית בצורה שמהווה קאמפיין נגד הכדאיות והמוסריות של תקיפת איראן, תשדיר שירות של ההתנגדות. כך פוספסה הזדמנות לפתור בעייה ראשונית ומהותית – איראן – על מנת להכות בסימפטום שלה – חיזבאללה.
 
המוכנות של דעת הקהל במערב להשתתף בתקיפת איראן ללא ספק התכרסמה: המערכה הזו נראית כעת כסיזיפית ואבודה, כמשרתת את ישראל בלבד, כמלחמת אכזרים באכזרים; השיעים שוב מצטיירים בעיקר כקורבנות מסכנים; בריטניה וארה"ב מאויימות בטרור בגלל פשעים של ישראל וזה בוודאי יהיה הגורל של כל מי שיחבור לקואליציה עתידית נגד איראן.
 
ארה"ב והפונדמנטליזם האיראני שניהם רוצים להשליט בכוח את ההגמוניה שלהם באזור – איראן בעזרת החיזבאללה וכוחות הריאקציה מקרב המוסלמים וארה"ב באמצעות הממשל הציוני הבדלני. ההבדל ביניהם הוא שהגמוניה איראנית תיהיה קצת יותר איומה לרוב האנשים. אבל ישראל בתקיפותיה הצליחה להדגיש רק צד אחד של האמת – הניסיונות של ארה"ב להשליט הגמוניה "נפט-פרינדלי" אמריקאית במזה"ת, באמצעות אלימות של בני בריתם הציונים. באירופה קונים את זה בקלות.
 
בקרב המשכילים והמאוזנים יותר באירופה רווחת הדעה שאין טובים בסיפור הזה, יש רק רעים ורעים יותר. לכן אפילו בקירבם הדאגה הכנה מהאיום הגרעיני של איראן הפונדמנטליסטית מכוסה בסלידה מהכוחנות הקפיטליסטית והסמי-קולוניאליסטית של בוש. ישראל נחשבת לחלק מהמשחק הזה וחיבוק הדב שלה עם ארה"ב הופך את האיום האיראני מעניין עולמי לבעייה של ציר הדורסנות האמריקנו-ישראלי.
 
כך מאבק צודק וחיוני עשוי לאבד לגיטימציה בגלל שלא הבינו מנהיגיו כי לחימה בעידן תקשורת ההמונים היא המשך יחסי הציבור באמצעים נפיצים. המאבק הזה ייכשל כי לוחמיו לא טרחו לבדל את עצמם מוסרית מהאוייב באופן חד וברור. הם לא העיזו להיות "יפי נפש" – ואפילו אם זה במחיר של פחות הישגים צבאיים בעימותים מקומיים, לפני הקרב האמיתי.
 
ארה"ב וישראל הרגו אזרחים כמעט כל פעם שהיתרע מזלם להיות ליד לוחמי גרילה. זה קרה יותר מדיי פעמים מכדיי שיוכלו לטעון כי מדובר ביוצאי דופן חריגים במיוחד. בכך הם יצרו משוואה בינם לבין הפונדמנטליסטים – שניהם פוגעים מחפים מפשע ומצדו של העולם הנאור שאחד מהנעלמים במשוואה הזו ייעלם ופחות חשוב מי.
 
יותר מכך, כעת ישראל מציירת את עצמה ביתר שאת כגורם כיביכול לתוקפנות האיראנית. היא ולא ארה"ב הסיבה לבעייה. בכך היא מכרסמת אפילו את דעת הקהל האוהדת יחסית לתקיפת איראן בתוך ארה"ב עצמה. כי "למה לנו לסבול כדי להציל את ישראל?". ישראל הפכה לשטן הגדול והשכיחה מהאמריקאים את שנאתה הבלתי תלויה של טהרן לארצם של החופשיים והאמיצים.
 
ישראל חייבת להפנים שללא קואליציה בינלאומית ועם שחיקת העמדה האמריקאית יש לה הרבה מה להפסיד מול מעצמת הגרעין הפונדמנטליסטית המתהווה באיראן. כעת היא חייבת לא רק להיות הטובה בסיפור הזה, אלה גם ליחצ"ן את זה לכל העולם החופשי. אם לא מתוך תובנה שהציונות הבדלנית שמסרבת להשתלב במרחב פשטה את הרגל, לפחות מתוך החשש שללא תמיכה בינלאומית אין לה סיכוי גדול.
 
אולי אז הישראלים הפשוטים שאין להם דבר עם המערכה האמריקאית לשינוי פני המזה"ת בכוח יבינו סוף סוף שהם מנוצלים על ידי סיסמאות כוחניות ויעדיפו לתת למשרד החוץ לנצח. זה לא נעים להסתמך על כוח זר כפי שזה לא נעים להישיר מבט אל מיגבלות כוחך. לעיתים, בקרב אומות מבוגרות, זה בלתי נמנע.
 
והנה משהו שהתפרסם היום ב YNET ונלקח מרוייטרס:

שר החוץ של צרפת, פיליפ דוסט-בלאזי, קיים מסיבת עיתונאים בביירות ובה אמר כי איראן היא "גורם מייצב במזרח התיכון".

לדבריו, "איראן היא מדינה דגולה עם אנשים נהדרים ובעלת ציביליזציה מכובדת. היא ממלאת תפקיד מכריע באזור".

(רויטרס)

 

2 מחשבות על “ייתכן ובכפר קנא הוכרעה המערכה על איראן

  1. באופן נחרץ למלחמה בעירק. זה לא שינה הרבה.

    אגב, חילות אוויר של מדינות אירופיות השתתפו במסגרת נאט"ו במלחמה נגד סרביה ב 1998 שבה נהרגו אזרחים בהמוניהם. בתקרית אחת נהרגו עשרות פליטים אלבנים – בדיוק האנשים שהמלחמה ההיא נערכה כביכול בשמם. זה לא השפיע הרבה על התמיכה הציבורית באותה מלחמה שהוצגה בתקשורת כצודקת, הציבור קיבל אירועים של הרג אזרחים בשגגה והתקפות מכוונות על תשתית אזרחית כחלק מן המלחמה.

  2. דווקא בגלל הקונצנזוס נגד סרביה ניתן היה לפעול צבאית באופן חופשי יחסית. הלוואי ויכולונו לייצר כזה קונצנזוס נגד איראן (ום נגד ארה"ב, שגם היא מזיקה לאזור).

    בסופו של דבר נחייה פה יחד עם הערבים, לא עם האמריקאיים. לא עליהם אנו צריכים לסמוך. אימפריות קורסות או מוצאות אינטרסים חלופיים.

    ואי תמיכת העולם במלחמה בעירק עוד תיפגע באמריקאים וכבר פוגעת בהם באופן סמוי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s